Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přechod z paušálu na evidenci s pořízením dlouhodob. majetku (FVE)  (Přečteno 1856 krát)

Líba J.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den, měla bych jeden konkrétní dotaz. Podnikání mám jako vedlejší činnost a uplatňuji výdaje paušálem. V prosinci 2009 jsem pořídila fotovoltaickou elektrárnu na střeše RD (vystavená a uhrazená faktura). Poprvé byla elektrárna uvedena do provozu až v únoru 2010 (uzavření smlouvy s ČEZ a první fakturace za vyrobenou elektřinu). Solární elektrárna je obnovitelným zdrojem energie a proto jsou příjmy z provozu elektrárny dle zák. č. 586/1992 Sb., § 4 písm. e) osvobozeny od daně z příjmu, a to v roce, kdy byla elektrárna poprvé uvedena do provozu a v pěti letech bezprostředně následujících (1+5) s tím, že elektrárna je dlouhodobým majetkem v odpisové sk. 2 a odpisy je možné zahájit až po době uplynutí lhůty pro osvobození příjmu.
Mohu tedy elektrárnu zaevidovat jako dlouhodobý majetek, dalších 6 let uplatňovat náklady paušálem z mé stávající podnikatelské činnosti, zároveň vést příjmy za elektřinu jako od daně osvobozené, a sedmým rokem přejít na účtování  obou \"sloučených\" příjmů a skutečných nákladů (DE) s tím, že bych započetla do nákladů odpis elektrárny?
IP zaznamenána

Pavell

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 230

Líbo,

šlápla jste do mnoha problémů.

Podle energetického zákona musíte vést podvojné účetnictví jako OSVČ i na svou původní činnost. Sice byla ve 3. čtení schválena novela, ale její osud je nejistý. Okamžik vedení účetnictví převážná většina zainteresovaných odhaduje jako den nabytí právní moci licence.

Nedomnívám se, že FVE na střeše je ve 2. skupině. Můžete uvést zatřídění?

Jste plátcem DPH? To je semeniště dalších problémů.

Problém je také se zahrnutím FVE do majetku až za 7 let. Potom budete odepisovat pouze z reprodukční pořizovací ceny, která bude mnohem nižší než je dnešní kupní cena (§ 29/1/a a § 29/1/d ZDP).

Hezký den a  ať slunce svítí.
IP zaznamenána

Líba J.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Vážený pane Pavle, děkuji Vám za odpověď.
O vedení \"podvojného\" účetnictví vím, ale protože licenci jsem obdržela až v lednu 2010, zatím přechod neřeším - mám na to celý letošní rok a třeba mě z toho novela zákona vysvobodí. Také si myslím, že při výkonu elektrárny 4,5 kWp a příjmech z jejího provozu asi 50.000,- Kč za rok v režimu zelených bonusů je vedení takového účetnictví asi nesmysl.
Přiznám se, že všechny údaje o odpisování a osvobození od daně z příjmu jsem čerpala z údajů poskytnutých mi dodavatelem elektrárny. Oni uvádí zařazení SKP ? kód 32.10.52.
Rovněž uvádí, že odpisování lze zahájit až po skončení osvobození od daně z příjmu z provozu elektrárny a to z pořizovací ceny - ne z reprodukční.
A tak nevím co je spávně. A proč by mělo být DPH dalším problémem, to už vůbec netuším.
Prosím Vás tedy o doplnění informací. Třeba přibudou i další názory, vždyť solární elektrárny zažívají v poslední době velký rozmach a tak si myslím, že zmíněný problém neřeším sama.
Děkuji ještě jednou a těším se na shledanou.
IP zaznamenána
Stran: [1]