Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Daňové přiznání, sociální a zdravotní pojištění  (Přečteno 1562 krát)

Lucie Chovancová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Dobrý den, mám několik otázek najednou.

Jsem studenkou VŠ, je mi 22 let. Na začátku května jsem začala obchodovat na forexu (obchodování s měnami). Uvažuji také o obchodování s akciemi. Že musím podat daňové přiznání, a jak tyto příjmy zdanit vím.

1. Když podám daňové přiznání  a zaplatím daň, musím také platit sociální a zdravotní pojištění? Nebo ho za mě stále jako za studentku platí stát? Pokud ho mám platit já, tak už nyní nebo až příští rok?

2. Mohou si rodiče i nadále uplatňovat slevu na dítě?

Děkuji za odpověď:-)
IP zaznamenána

Lucie Chovancová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Daňové přiznání, sociální a zdravotní pojištění
« Odpověď #2 kdy: Květen 28, 2010 »

Díky za odpověď, ale tohle není zrovna odpověď na mou otázku:-(. Ale já nepodnikám:-(. Na internetu jsem se dočetla, že na obchodování na burze (i na forexu) za prvné není potřeba mít živnostenský list a ani se na tuto činnost nevydává.

Tyto příjmy se zdaňují v §10. Chci jen věděť pokud budu mít OSTATNÍ příjmy, tak si musím platit sociální a zdravotní pojištění. Já osobně si myslím, že ne, ale ráda bych znala další názor (odbornější). Nerada bych něco podcenila.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňové přiznání, sociální a zdravotní pojištění
« Odpověď #3 kdy: Květen 30, 2010 »

1. Příjmy, které zdaňujete podle § 10 zákona o daních z příjmů, nepodléhají pojistnému na zdravotní, ani na sociální pojištění. SP a ZP se odvádí z příjmů ze samostatné výdělečné činnosti (§ 7 ZDP), prostudujte § 9/3 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění a § 5/b) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění.

2. Rodiče si mohou i nadále uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Výše příjmů dítěte nehraje roli, důležitá je soustavná příprava dítěte na budoucí povolání.
IP zaznamenána

Lucie Chovancová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Daňové přiznání, sociální a zdravotní pojištění
« Odpověď #4 kdy: Květen 30, 2010 »

Děkuju moc:-)
IP zaznamenána
Stran: [1]