Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Vyplatí se zpětná registrace na OSSZ?  (Přečteno 1555 krát)

lukasfait

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Vyplatí se zpětná registrace na OSSZ?
« kdy: Březen 16, 2010 »

Dobrý den.

V roce 2009 jsem pouze JEDEN měsíc podnikal jako OSVČ. Při zakládání ŽL jsem vyplnil, že chci registrovat zároveň jak na zdravotní pojišť., tak na sociální a taky na finanční úřad. Poslední dvě instituce moji registraci zaznamenaly, ale na OSSZ mi pořád tvrdí, že jsem tam vedený jako OSVČ nebyl...

A protože jsem podnikal jen jeden měsíc a protože je podle zákona (myslím) účast na sociálním poj. dobrovolná, tak nevím, jestli se vyplatí zpětně se registrovat a platit případné penále nebo jestli je lepší ten jeden měsíc nechat \"vyšumět\" protože pokud se mi základ pro důchod sníží pouze o tu jednu neuhrazenou částku a nebude to mít nějaké dalekosáhlejší následky, tak mě to, myslím si, nepoloží. Navíc mi tuto variantu poradila i přímo referentka na OSSZ :)

Rád bych proto znal Váš názor na věc.

P.S.: Kdybych se přeci jen rozhodl, se zpětně zaregistrovat, uhradit pojistné a zrušit registraci, je toto potřeba provést co nejdříve? nebo to zase tak \"nehoří\"? Vím že povinnost podat přehled je do konce dubna. Ale v mém případě, kdy jsem ani registrován nebyl...??

Díky moc za odpovědi.

EDIT: V prvním odstavci je napsáno: ...\"že chci registrovat zároveň jak na zdravotní pojišť., tak na sociální a taky na finanční úřad. Poslední dvě instituce moji registraci zaznamenaly, ale na OSSZ mi pořád tvrdí, že jsem tam vedený jako OSVČ nebyl... \"

Ty \"poslední dvě instituce\" je samozřejmě nesmysl, správně má být první a třetí. Jen ta druhá, správa sociálního zabezpečení se ke mě jaksi nehlásí...

Tak co teď??
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vyplatí se zpětná registrace na OSSZ?
« Odpověď #1 kdy: Březen 17, 2010 »

Pokud bylo podnikání vaší hlavní činností (nebyl jste zároveň zaměstnancem, studentem, nebo invalidním důchodcem), pak nebyla účast na sociálním pojištění dobrovolná, nýbrž povinná.

Otázka nezní, zda se vám kvůli důchodu vyplatí zpětná registrace, ale zda se vám vyplatí doplatit třeba po 9 letech dlužné pojistné, tučné penále a případně i pokutu až 20.000,- Kč v případě, že OSSZ zjistí, že jste se měl registrovat. V zájmu objektivity bych asi měla napsat, že pravděpodobnost, že vás OSSZ odhalí, je téměř nulová. Referentka na OSSZ určitě věděla, o čem mluví:-)

Kdybyste se přece jen rozhodl zpětně zaregistrovat, tak to udělejte co nejrychleji a hlavně hned zaplaťte pojistné. Počítejte s tím, že vám vyměří penále ve výši 0,5% z dlužné částky za každý den prodlení.
IP zaznamenána
Stran: [1]