Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přechod na DE  (Přečteno 3182 krát)

Petr537

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Přechod na DE
« kdy: Březen 10, 2010 »

Prosím, při přechodu z paušálních výdajů na DE se musí dodanit pohledávky, je i v tomto případě nutno dodanit až v dodatečném přiznání a nebo , když před podáním přiznání za rok 2009 vím, že rok 2010bude opět dle skutečných výdajů,  o pohledávky zvýšit příjmy roku 09 a nebo použít opět tabulkuE. Mám pocit, že pokud se o pohledávky zvýší jenom základ daně, nebudou k této pohledávce žádné adekvátní náklady.
Děkuji Petr
IP zaznamenána

PepaB

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Přechod na DE
« Odpověď #1 kdy: Březen 13, 2010 »

Dobrý den, mám stejný problém: v roce 2009 uplatňuji výdaje z podnikání procentem z příjmu (§7 odst.7). Od začátku roku 2010 jsem zahájil vedení daňové evidence. Proto podle §23 odst. 8 musím v roce 2009 zdanit vykázané, ale nesplacené pohledávky k 31.12.2009. (tyto pohledávky sice mohu vykázat až za rok v dodatečném dańovém přiznání, ale to by mě stálo zbytečné penále) V příloze č. 1 daňového přiznání 2009 jsem vykázal v řádku 101 zdanitelné příjmy a na řádku 105 přílohy nesplacené pohledávky k 31.12.2009. Výdaje procentem počítám jen z řádky 101, takže se nezohledňují nasplacené pohledávky. Asi je tak správně, ale selský rozum říká, že pokud se jedná o nesplacené pohledávky 2009, byly na ně v roce 2009 vynaložené i výdaje.
Moje otázka zní stejně jako Petrova: mohu odečíst % výdaje i z těchto nesplacených pohkledávek?
Díky PepaB


Citace: Petr537
Prosím, při přechodu z paušálních výdajů na DE se musí dodanit pohledávky, je i v tomto případě nutno dodanit až v dodatečném přiznání a nebo , když před podáním přiznání za rok 2009 vím, že rok 2010bude opět dle skutečných výdajů,  o pohledávky zvýšit příjmy roku 09 a nebo použít opět tabulkuE. Mám pocit, že pokud se o pohledávky zvýší jenom základ daně, nebudou k této pohledávce žádné adekvátní náklady.
Děkuji Petr
IP zaznamenána

Petr537

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Přechod na DE
« Odpověď #2 kdy: Březen 14, 2010 »

Díky Pepo, že jste reagoval i když máte stejný problém a odpověď Vám vrtá hlavou stejně jako mě. Všichní víme jak to dělat při přechodu na paušál, opačně je však odpověď těžká . Mám dokonce dva protichůdné názory z ofic. míst. Jeden říká : pohledávky do příjmů  v roce 09 a tedy i z nich procento nákladů, druhý je stejný jako Pepův. Tedy o pohledávky upravit základ daně v tabulce E, což  by odpovídalo asi znění zákona ale odporovalo logice. I když nekdo tady na foru říkal, že logika v daních není, tak aspoň trochu bych ji předpokládal. Složitost problému vyplývá i z toho, že je 55 kliknutí ale jen jedna odpověď a i ta je spíš otázka. Myslíte , že někdo se může vyjádřit ?
Díky
Petr
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přechod na DE
« Odpověď #3 kdy: Březen 14, 2010 »

Citace: Petr537
Prosím, při přechodu z paušálních výdajů na DE se musí dodanit pohledávky, je i v tomto případě nutno dodanit až v dodatečném přiznání a nebo , když před podáním přiznání za rok 2009 vím, že rok 2010bude opět dle skutečných výdajů,  o pohledávky zvýšit příjmy roku 09 a nebo použít opět tabulkuE. Mám pocit, že pokud se o pohledávky zvýší jenom základ daně, nebudou k této pohledávce žádné adekvátní náklady.
Děkuji Petr
Pokud už dnes víte, že v roce 2010 budete výdaje prokazovat, tak proveďte úpravy základu daně v tabulce E v daňovém přiznání za rok 2009. Pohledávky pouze zvýší základ daně, nebudete si k nim moci uplatnit žádné výdaje (paušální výdaje lze uplatnit k příjmům, nikoliv k pohledávkám). V roce 2010 pozor na úhrady závazků, které vznikly v roce 2009, nelze uplatnit jako výdaj_viz § 25/1/zd) ZDP.
IP zaznamenána

PepaB

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Přechod na DE
« Odpověď #4 kdy: Březen 15, 2010 »

Děkuji za odpověď. Asi to tak opravdu bude, ale pokud uplatňuji v roce 2009 výdaje paušálem, mám snad právo, abych si mohl uplatnit i prosincové náklady (mzdy a materiál = závazky) na pohledávky, které na základě těchto nákladů vznikly (= pohledávky k 31.12.2009). Zákon říká, že závazky jsou součástí paušálních výdajů. Ale paušální výdaje se počítají jen z příjmů, a proto paušál prosincové závazky nezahrnuje (= prosincové závazky nejsou součástí paušálních výdajů a to je špatně). Pokud by je měly zahrnovat, musel by se paušál počítat i z prosincových pohledávek. Jinak mi to nedává smysl. Nebo ne? (o prosincových závazcích a pohledávkách píšu jen z důvodů větší srozumitelnosti textu - je mi jasné, že ve skutečnosti nehraje přiřazení závazků k pohledávkám roli) PepaB

Citace: Zdena
Pokud už dnes víte, že v roce 2010 budete výdaje prokazovat, tak proveďte úpravy základu daně v tabulce E v daňovém přiznání za rok 2009. Pohledávky pouze zvýší základ daně, nebudete si k nim moci uplatnit žádné výdaje (paušální výdaje lze uplatnit k příjmům, nikoliv k pohledávkám). V roce 2010 pozor na úhrady závazků, které vznikly v roce 2009, nelze uplatnit jako výdaj_viz § 25/1/zd) ZDP.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přechod na DE
« Odpověď #5 kdy: Březen 16, 2010 »

Také mi to nedává smysl. Při změně způsobu uplatňování výdajů ze skutečných na výdaje procentem z příjmů máte alespoň možnost snížit základ daně o závazky, které by při úhradě byly daňovými výdaji. V opačném případě vám zákon tuto možnost úpravy základu daně nedává (pokud ano, tak ji nevidím), ani vám neumožní uplatnit výdaje při úhradě závazku.

Podle mého názoru máte 2 možnosti:
a) počkat se změnou způsobu uplatňování výdajů ještě rok a předem se na ni připravit, například zkasírovat maximum pohledávek do konce prosince, nebo vystavit faktury až příští rok, pokud je to možné
b) nedodaňovat pohledávky a plynule přejít na skutečné výdaje. Zaplacené pohledávky přiznat jako příjem v roce, kdy budou uhrazeny a uplatnit si daňově i úhrady závazků, vzniklých v minulém zdaňovacím období. Jako paušalista sice máte povinnost evidovat pohledávky, ale určitě nevyplňujete tabulku D, takže z daňového přiznání FÚ nic nevyčte. Pak už se jen spolehnout, že v příštích 3 letech neprovedou kontrolu a pokud ano, tak si ničeho nevšimnou:-)
IP zaznamenána

Petr537

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Přechod na DE
« Odpověď #6 kdy: Březen 17, 2010 »

Děkuji za odpověď. Myslel jsem si, že to jen špatně chápu ale ne . Opravdu to vypadá, že je to  s tou \"upravou základu daně\" tak. Tedy asi opravdu je nejlepší řešení varianta 2 v odpovědi Zdeny. Také jsem to tak udělal a budu doufat.
Děkuji
Petr
IP zaznamenána
Stran: [1]