Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Poštovné  (Přečteno 6908 krát)

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Poštovné
« kdy: Únor 18, 2009 »

Od 1. ledna 2009 podléhá poštovné DPH? Je to pravda? A jaký paragraf zákona o DPH? Děkuji Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Poštovné
« Odpověď #1 kdy: Únor 19, 2009 »

§ 36/1 ZDPH:  Základem daně je vše, co jako úplatu obdržel nebo má obdržet plátce za uskutečněné zdanitelné plnění od osoby, pro kterou je zdanitelné plnění uskutečněno, nebo od třetí osoby, vyjma daně za toto zdanitelné plnění.

Ustanovení, která se týkala přefakturace a odstavec 3 paragrafu 51 ZDPH (umožňoval přefakturaci osvobozených plnění, například poštovného, které prošlo příjmy a výdaji) byly zrušeny.

Ovšem v § 36 ZDP je nový odstavec č. 11: Do základu daně se nezahrnuje částka, kterou plátce obdržel od jiné osoby na úhradu částky vynaložené jménem a na účet této jiné osoby. Podmínkou je, že přijatá částka nepřevýší uhrazené částky za jinou osobu a plátce si u plnění uhrazeného za jinou osobu neuplatní nárok na odpočet daně.

 Informaci MF ČR k tomuto odstavci najdete zde:
 http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846C-7C65E0A7/cds/xsl/legislativa_metodika_9074.html?year=
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Poštovné
« Odpověď #2 kdy: Únor 20, 2009 »

Paní Zdeno, moc vám děkuji, J.
IP zaznamenána

Stanislava

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 40
Poštovné
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 17, 2009 »

Dobrý den,

vím, že mám poněkud pozdní reakci na vaší debatu o poštovném. Moc nerozumím paragrafové mluvě, nešlo by to přeložit pro laiky? Já si z poštovného DPH neuplatňuji. Dělám to tedy špatně? Děkuji moc za odpověď. Stanislava
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Poštovné
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 18, 2009 »

Pokud platíte poštovné České poště, tak není co uplatňovat. Držitel poštovní licence vám  poskytuje svoji službu jako osvobozené plnění.
IP zaznamenána

Stanislava

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 40
Poštovné
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 18, 2009 »

Děkuji, už je mi to jasné. Jen jsem se chtěla ujistit, že to dělám správně. Přeji hezký den.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 579
    • http://www.jakpodnikat.cz
Poštovné
« Odpověď #6 kdy: Leden 20, 2010 »

Vracím se k poštovnému, které přefakturovávám v částce stejné nebo nižší zákazníkovi (zákazník platí za dodání zboží předem bankou nebo až na dobírku). Mohu mu poštovné přefakturovat s nulovou sazbou DPH?
Jinak přeji hezký večer.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Poštovné
« Odpověď #7 kdy: Leden 21, 2010 »

S nulovou sazbou (= osvobozené plnění) může účtovat pouze držitel poštovní licence.

Poštovné je tvým vedlejším nákladem, vynaloženým za účelem dodání zboží, a vstupuje do základu daně. Prostě jsi nakoupila a prodala službu.

Některá plnění je možné vyloučit ze základu daně podle § 36/11 ZDPH, ovšem musí jít o částky, které jsi vynaložila JMÉNEM A NA ÚČET jiné osoby. Ty ale nakupuješ poštovní službu svým jménem, na podacím lístku jsi uvedená jako odesílatel. Přefakturaci bys mohla podle mého názoru udělat například v případě, kdy nakoupíš poštovní známky (podle smlouvy se zákazníkem jsi zplnomocněna jeho jménem vynakládat tyto částky), účtuješ je na trojkových účtech, v DE jen v knize pohledávek a závazků a zákazník ti tyto výdaje uhradí.

Dobré ráno.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 579
    • http://www.jakpodnikat.cz
Poštovné
« Odpověď #8 kdy: Leden 21, 2010 »

Děkuji, i když jsi mě tímto nepotěšila (nakoukla jsem do zákona, a taky to tak na mě působí).
IP zaznamenána

Jirous59

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Poštovné
« Odpověď #9 kdy: Únor 15, 2010 »

Zajímalo by mne, jak funguje DPH. Nakupuji s DPH, nejsem plátcem, prodávám zákazníkovi za cenu s DPH + moje marže?
IP zaznamenána

zazoo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Poštovné
« Odpověď #10 kdy: Únor 25, 2010 »

Dobry den,

prominte, ze se budu znova ptat na dan z postovneho, ale moc tomu nerozumim.
Posilam balik se zbozim, na poste za ten balik zaplatim, zakaznikovi fakturuji postovne(nebo vyssi). Ta castka za balik je zaklad dane?Jaka je tam pri prefakturovani DPH? Co kdyz fakturuji postovne pausalne, to znamena nekdy je realne mnou zaplacena castka vyssi nez fakturovana a nekdy nizsi. Co pak pri prefakturaci, je to stejne?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Poštovné
« Odpověď #11 kdy: Únor 25, 2010 »

Citace: Jirous59
Zajímalo by mne, jak funguje DPH. Nakupuji s DPH, nejsem plátcem, prodávám zákazníkovi za cenu s DPH + moje marže?
Pokud nejste plátcem, tak vás DPH nezajímá.
Nakoupíte zboží od plátce, zaplatíte mu cenu včetně DPH a tato cena bude vaším výdajem (nákladem). Zákazníkovi prodáte za dohodnutou cenu (žádnou DPH neuvádíte, nejste plátcem této daně), rozdíl mezi výdajem na nákup zboží a prodejní cenou bude vaší marží.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Poštovné
« Odpověď #12 kdy: Únor 25, 2010 »

Citace: zazoo
Dobry den,

prominte, ze se budu znova ptat na dan z postovneho, ale moc tomu nerozumim.
Posilam balik se zbozim, na poste za ten balik zaplatim, zakaznikovi fakturuji postovne(nebo vyssi). Ta castka za balik je zaklad dane?Jaka je tam pri prefakturovani DPH? Co kdyz fakturuji postovne pausalne, to znamena nekdy je realne mnou zaplacena castka vyssi nez fakturovana a nekdy nizsi. Co pak pri prefakturaci, je to stejne?
Základem daně je částka, kterou zákazníkovi fakturujete za poštovné. Je jedno, jestli bude skutečně zaplacené poštovné vyšší, nebo nižší. Při přefakturaci postupujete stejně, jako kdybyste službu sama poskytla. Pokud tedy budete fakturovat, nebo přefakturovávat poštovné a nejste držitelem poštovní licence, pak budete účtovat 20% DPH.

Poštovné byste nemusela zahrnovat do základu daně v případě, kdy je vynakládáte jménem a na účet jiné osoby, většinou tomu tak ale není, poštovní službu nakupujete svým jménem a na svůj účet a následně ji odběrateli přeprodáváte. Částky poštovného byste neevidovala jako příjmy a výdaje, pouze jako pohledávky a závazky. Přijaté částky by nesměly převýšit částky uhrazené.
IP zaznamenána

zazoo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Poštovné
« Odpověď #13 kdy: Březen 01, 2010 »

Citace: Zdena
Citace: zazoo
Dobry den,

prominte, ze se budu znova ptat na dan z postovneho, ale moc tomu nerozumim.
Posilam balik se zbozim, na poste za ten balik zaplatim, zakaznikovi fakturuji postovne(nebo vyssi). Ta castka za balik je zaklad dane?Jaka je tam pri prefakturovani DPH? Co kdyz fakturuji postovne pausalne, to znamena nekdy je realne mnou zaplacena castka vyssi nez fakturovana a nekdy nizsi. Co pak pri prefakturaci, je to stejne?
Základem daně je částka, kterou zákazníkovi fakturujete za poštovné. Je jedno, jestli bude skutečně zaplacené poštovné vyšší, nebo nižší. Při přefakturaci postupujete stejně, jako kdybyste službu sama poskytla. Pokud tedy budete fakturovat, nebo přefakturovávat poštovné a nejste držitelem poštovní licence, pak budete účtovat 20% DPH.

Poštovné byste nemusela zahrnovat do základu daně v případě, kdy je vynakládáte jménem a na účet jiné osoby, většinou tomu tak ale není, poštovní službu nakupujete svým jménem a na svůj účet a následně ji odběrateli přeprodáváte. Částky poštovného byste neevidovala jako příjmy a výdaje, pouze jako pohledávky a závazky. Přijaté částky by nesměly převýšit částky uhrazené.
Moc dekuji za vasi odpoved.
IP zaznamenána
Stran: [1]