Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: vyživovaná manželka s příjmem  (Přečteno 3111 krát)

macib

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
vyživovaná manželka s příjmem
« kdy: Září 29, 2009 »

Dobrý den, pobírám rodičkovský příspěvek a současně si za rok vydělám 60tis. na dohodu o provedení práce, při které si uplatňuji slevu na poplatníka, tzn. neplatím žádnou daň. Může si na mě manžel také uplatnit slevu na vyživovanou osobu, a to v celé výši cca 24 tis. Kč ? Tzn. můžu si současně na sebe uplatnit slevu na poplatníka a manžel na mě slevu na vyživovanou manželku?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
vyživovaná manželka s příjmem
« Odpověď #1 kdy: Září 29, 2009 »

Ano, můžete si na sebe uplatnit slevu na poplatníka a zároveň si na vás manžel může uplatnit slevu na vyživovanou manželku v plné výši 24 tis. Kč (pokud jste jeho manželkou celý rok), neboť váš vlastní příjem je nižší, než 68 tis. Kč. Rodičovský příspěvek se do vlastních příjmů manželky nezapočítává, jde o dávku státní sociální podpory.
IP zaznamenána

Hajaja

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
vyživovaná manželka s příjmem
« Odpověď #2 kdy: Leden 04, 2010 »

Dobrý den, v roce 2008 jsem podnikala na ZL a manzel chodil do bezneho zamestnani. Moje prijmy nepresahly 60 ci 68 tisic korun. Od ucetni jsem se ale dozvedela, ze manzel si na me nemuze odecist 24 000 korun jako na vyzivovanou osobu, ale ze to muzu udelat jen ja sama na sebe jako podnikatelka na ZL a ze se to u manzela snizovat nesmi. To ale nekoresponduje s Vasi odpovedi. Podle jakeho zakona prosim soudite, ze to je mozne? Tento rok nastane u me stejna situace, opet na ZL nemam prijem 68 000 za rok, a chci aby uplatnil slevu na dani na me manzel, proto se ptam, jak to tedy mame udelat...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
vyživovaná manželka s příjmem
« Odpověď #3 kdy: Leden 04, 2010 »

Postupujte podle § 35ba, odstavce 1, písmene b) zákona o daních z příjmů. Znění zákona najdete například zde:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846B-B86FD941/cds/xsl/legislativa_metodika_795.html?year=

Poku jste v roce 2008 měla vlastní příjmy nižší, než 68.000,- a byly tedy splněny podmínky pro uplatnění slevy, tak má manžel možnost podat si sám daňové přiznání za rok 2009, ve kterém uplatní slevu dodatečně.

Při ročním zúčtování daně za rok 2009 manžel vyplní do prohlášení, že si chce uplatnit slevu na vyživovanou manželku, podepíše a účetní mu do toho nemá co kecat. Za správnost vyplněných údajů odpovídá manžel.
IP zaznamenána

Hajaja

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
vyživovaná manželka s příjmem
« Odpověď #4 kdy: Leden 05, 2010 »

Mockrat dekuji za rychlou odpoved. Nedoslo mi, a pani ucetni asi take ne, ze ustanoveni § 35ba, odstavce 1 jsou vlastne kumulativni, tzn. plati vsechny soucasne a ne jen jedno z nich.
IP zaznamenána

Pavell

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 230
vyživovaná manželka s příjmem
« Odpověď #5 kdy: Leden 09, 2010 »

Jen poznámku k obsahu příjmů s limitem do 68 000.

Do tohoto limitu se počítají i příjmy, které jinak nejsou předmětem daně nebo jsou od daně osvobozené. Např. vyplacená pojistka, prodej použitých věcí (např. oblečení na děti) atd.

Hezký sněžný den!
IP zaznamenána

Ale-xa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
vyživovaná manželka s příjmem
« Odpověď #6 kdy: Únor 24, 2010 »

DD, jako manželka mám hrubý příjem 74.402,-Kč, ale čistý příjem 63.212,-Kč. Jde o minulý rok. Byla jsem na mateřské a pak v červenci nastoupila zpět do práce. Jde mi jen o to, zda příjem vyživované manželky je myšlen v hrubém nebo čistém. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Pavell

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 230
vyživovaná manželka s příjmem
« Odpověď #7 kdy: Únor 24, 2010 »

Prvních 28 týdnů se bere peněžitá podpora v mateřství. Ta se do 68 000 počítá. Potom se bere rodičovský příspěvek. Ten se do limitu 68 000 nepočítá. K tomu se připočte HRUBÝ výdělek ze zaměstnání a další příjmy jako je např. vyplacená pojistka, příjmy z prodeje osobních věcí etc.

Hezký den!
IP zaznamenána
Stran: [1]