Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Odvody pri prechodu z VC na Hlavni OSVC  (Přečteno 2120 krát)

mariangela

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Odvody pri prechodu z VC na Hlavni OSVC
« kdy: Květen 05, 2009 »

Dobrý den,

v dubnu tohot roku dcerka mela 4 roky (15,4,2009) a ja jsme ukočila rod.dovolenou . Porpi rodičovkse jsme měla podnikání jako vedlejší činnost, teď mám podnikání jako hlavní. Chtěla bych se zepatat, za měsíc duben jsem povinná platit minimální zálohy nebo ne? Papír o ukončení rod,dovolené ješte nemám, protože dostanu ješte rodičovský příspěvek za měsíc duben a až po jeho vyplacení mi dají doklad o ukončení.
Na sociálke mi řekli, že budu u nich platit zálohy až za měsíc květen (ne za duben i když dcerka měla 4 roky 15,4). Na zdravotní pojištovne chtějí platbu i za měsíc duben?

 JAk to tedy je? Protože ja nejsem ješte prihlášena jako OSVČ s hlavní čiností (chtějí potvrzení, keré ja nemám a potvrzení, bude vydané až po vyplacení příspěvku za duben takže někdy kolem 15,5). A předpokládám že za měsíc duben bude za mně plati všechny zálohy i stát.

Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odvody pri prechodu z VC na Hlavni OSVC
« Odpověď #1 kdy: Květen 09, 2009 »

Není to náhodou naopak? Minimální zálohu na SP byste měla zaplatit už za duben (termín platby je mezi 1. a 20. květnem) - v tomto měsíci už jste považována za OSVČ hlavní, neboť důvod k vedlejší činnosti  = NÁROK na rodičovský příspěvek = netrval celý měsíc. Pokud nechcete platit pojistné za duben, tak máte do 11. května čas oznámit na své OSSZ přerušení a znovuzahájení činnosti, například přerušit od 1.4. do 30.4.2009 a znovu zahájit od 1.5.2009. Krátkodobé přerušení živnosti není třeba hlásit na živnostenském úřadě.
Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění je stát plátcem pojistného za PŘÍJEMCE rodičovského příspěvku. V dubnu jste ještě byla celý měsíc příjemcem RP, takže byste neměla platit zálohu na pojistné z minimálního vyměřovacího základu.
IP zaznamenána

mariangela

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Odvody pri prechodu z VC na Hlavni OSVC
« Odpověď #2 kdy: Květen 12, 2009 »

Dobrý den,

není to naopak.

Na sociálke mi řekli, že budu platit až za měsíc květen (v termíne do 20,6,09). Ptala jsem se na to 2x.

A teď mi přišla odpověď ze zdravotní pojišťovny, kde m iporadili zaplatit i za měsíc duben a až dostanu papír o ukončení rodičovské dovolené, tak podle toho se bude platit. Ak budu mít na papíře o ukončení napsané datum ukončení k 15,4 budu platit i za měsíc duben, když tam bude datum 30,4 tak až za měsíc květen.  Protože já papír dostanu až koncem května, nevím jaké datum tam bude, radši jsem na zdravitní zaplatila již teď.

Kocourkov:))
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odvody pri prechodu z VC na Hlavni OSVC
« Odpověď #3 kdy: Květen 14, 2009 »

S tím Kocourkovem souhlasím, kdo se v tom má vyznat?
V této chvíli se ale bavíme pouze o zálohách, které budete po skončení roku vyúčtovávat. Nemusíte mít obavy, že byste dobrovolnou úhradou zálohy přišla o peníze. Pokud vám v přehledu o příjmech a výdajích za rok 2009 vyjde přeplatek, tak se vám záloha vrátí. Jestliže nezaplatíte zálohu na SP za duben, pak vám v přehledu vyjde nedoplatek pojistného, neboť za duben už budete vypočítávat pojistné jako při hlavní činnosti - důvody pro vedlejší činnost netrvaly celý měsíc.
Jestli nechcete platit minimální pojistné na ZP ve výši 1.590,- Kč měsíčně, tak se na zdravotní pojišťovně zaregistrujte jako osoba celodenně a řádně pečující alespoň o 1 dítě do 7 let věku (dítě nesmí být svěřeno do péče jiné osobě, například z rodiny, ale může chodit do školky až na 4 hodiny denně). Osoby, které jsou celý měsíc zařazeny v této kategorii, platí pojistné jen z dosažených příjmů, nemusí odvádět pojistné z minimálního vyměřovacího základu:-)
IP zaznamenána

petka.hor

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Odvody pri prechodu z VC na Hlavni OSVC
« Odpověď #4 kdy: Březen 04, 2010 »

Dobrý den, za rok 2009 mám přeplatky na sociálním i zdravotním pojištění.Když si nechám přeplatky zaslat na účet,kam je mám zaúčtovat.Je to nedaňový příjem nebo je musím zdanit, tak jak tomu bylo v roce 2008? Děkuji.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Odvody pri prechodu z VC na Hlavni OSVC
« Odpověď #5 kdy: Březen 04, 2010 »

Je to nedaňový příjem, \"příjmy bez vlivu na zisk\", petko, tak jako platba sociálního a zdravotního jsou naopak nedaňové výdaje. Jana
IP zaznamenána
Stran: [1]