Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Úpravy základu daně - vliv na sociální a zdravotní  (Přečteno 2241 krát)

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170

Dobrý den, jak si pročítám ostatní dotazy (většinou je to pro mě velmi poučné-asi jako pro většinu \"tápajících\"), tak zjišťuji, že jsem asi něco dělala celé roky špatně.
Jedná se mi o úpravy základu daně, které se vypisují v přiznání - já tam vypisuji například leasingové splátky nebo odpisy.

Znamená to, že si o tyto částky nemůžu snižovat rozdíl mezi příjmy a výdaji, který se vypisuje pro OSSZ (SP tedy před rokem 2009) a ZP, tak jak si snížím rozdíl příjmů a výdajů v přiznání? Vždyť se jedná například v případě leasingu o veliké částky. Nebo jsem dotazy ohledně tohoto
tématu špatně pochopila. Jak bych potom částky za tyto vydání promítla do výdajů pro ZP? Nebo bych snížila výdaje v přehledu pro ZP o skutečně zaplacené leas.splátky v daném roce a výdaj při pořízení majetku taky v tom roce, kdy jsem to uhradila?

A když bych si tyto výdaje (např. leasing a odpisy) uplatnila už na řádku 102, tak by problém nezvnikl?

Možná jsem se do toho zamotala zbytečně, ale předem moc děkuji za všechny odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Úpravy základu daně - vliv na sociální a zdravotní
« Odpověď #1 kdy: Únor 14, 2010 »

Klid, nic jste nedělala špatně:-)
Odpisy, poměrná část leasingu a nyní i paušál na auto jsou klasickými výdaji na dosažení příjmů podle § 24 ZDP. Zákon o daních z příjmů vám v § 23, odst. 3, písm. c), bod 2., dává možnost snížit rozdíl příjmů a výdajů o částky, které jste do výdajů nezahrnula (nemáte je v daňové evidenci), které ale lze podle zákona do výdajů zahrnout. Z hlediska daně z příjmů je tedy jedno, jestli jsou tyto výdaje součástí daňové evidence a tím pádem se vám promítnou na řádku 102, nebo je uvedete do tabulky E a uplatníte si je až na řádku 106.

Do přehledů pro SP (do roku 2008) a pro ZP se uvádí příjmy a výdaje. Už několikrát jsem se setkala s tím, že OSVČ zapsala do přehledů jen příjmy a výdaje z řádku 101 a 102 (přesně podle pokynů k vyplnění přehledu), na leasing, nebo odpisy zapomněla a zbytečně pak zaplatila vyšší pojistné. Úpravy základu daně, které provádíte například při změně způsobu uplatňování výdajů opravdu neovlivňují (u SP do roku 2008) vyměřovací základy pro výpočet pojistného. Odpisy, leasing a paušální výdaj na dopravu jsou podle mého názoru výdaje na dosažení, zajištění a udržení příjmů (nikoliv úpravy základu daně), které se promítnou do výdajů v přehledech bez ohledu na to, do jaké kolonky daňového přiznání jste je zapsala.
IP zaznamenána

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
Úpravy základu daně - vliv na sociální a zdravotní
« Odpověď #2 kdy: Únor 15, 2010 »

Paní Zdeno, děkuji mockrát, to jste mě uklidnila - kdybyste byla poblíž, tak slyšíte, jaký kámen tady vedle mě \"žuchnul\" :-) Já se snažím vše brát hlavně logicky, ale všechny ty dotazy na přechod na paušál mě začaly asi už mást a lekla jsem se. Někdy ty naše zákony úplně tu logiku nedodržují, tak mě to zvyklalo ještě více. Takže ještě jednou mnohokrát děkuji a také chci připojit velký dík za tyto stránky. Už jen pročítání dotazů musí dávat (mě dává) uživatelům mnoho užitečných informací. Takže díky moc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Úpravy základu daně - vliv na sociální a zdravotní
« Odpověď #3 kdy: Únor 15, 2010 »

Pokud je v zákonech o pojistném na ZP a SP ukryta nějaká logika, pak mi zůstala, a zřejmě navždy zůstane, utajena:-)
Děkuji za vaše příspěvky do diskuse.   Zdena
IP zaznamenána

dagis

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 92
Úpravy základu daně - vliv na sociální a zdravotní
« Odpověď #4 kdy: Únor 16, 2010 »

prosím ještě jeden dotaz, jedná se mi o vyměřovací základ na ZP . Do ročního přehledu  na ZP  se do příjmu a výdajů  počítá i zůstakova cena  prodaného majetku a manko na zboží, nebo  to jsou jenom úpravy základu daně, které nemají vliv na ZP.

Mockrát děkuji za případnou odpověď. jsem velmi nadšen vašim diskusním fórem
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Úpravy základu daně - vliv na sociální a zdravotní
« Odpověď #5 kdy: Únor 17, 2010 »

Zůstatková cena prodaného HM je výdajem podle § 24/2/b) ZDP, takže vstoupí do vyměřovacího základu. Pokud prodáváte majetek se ziskem a chcete se vyhnout pojistným, tak jej před prodejem vyřaďte z OM a zdaňte v § 10 ZDP.
Manka a škody se řídí § 24 a § 25 ZDP, vstupují do vyměřovacího základu, nejde o povinné úpravy základu daně podle § 23.
IP zaznamenána
Stran: [1]