Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Vyměřovací základ pro pojistné na sociální zabezpečení OSVČ v r.2009  (Přečteno 2660 krát)

Hedy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8

Dočetla jsem se, že od 1.1.2009 jsou součástí vyměřovacího základu pro pojistné na sociální zabezpečení pro OSVČ, které vedou daňovou evidenci, i úpravy základu daně, prováděné podle § 5 a 23 zákona o daních z příjmů.
Toto se mne týká, neboť v přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2008 uvádím částky podle § 5 a 23 v části E Přílohy č. 1, potažmo v ř. 105 krácení výdajů z titulu osobní spotřeby (auto a telefon) jako položky zvyšující rozdíl mezi příjmy a výdaji a potažmo v ř. 106 zřizovací výdaje jako položky snižující rozdíl mezi příjmy a výdaji.
Můj dotaz zní:
1/ Mám úpravy základu daně provedené podle § 5 a 23 zahrnout již do Přehledu příjmů a výdajů pro OSSZ za rok 2008 nebo až do Přehledu za rok 2009?
2/ Má být změna vyměřovacího základu podle § 5 a 23 zahrnuta i do Přehledu pro zdravotní pojišťovnu, jestli ano, tak za který rok?

Děkuji mockrát za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

1/ V přehledu (pro OSSZ) za rok budete uvádět pouze příjmy a výdaje na podnikání, nikoliv úpravy základu daně. V přehledu za rok 2009 budete uvádět základ daně, ve kterém už budou úpravy základu obsaženy.
2/ Ne, u zdravotního pojištění není v tomto směru žádná změna.
IP zaznamenána

dagis

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 92

při ukončení činnosti musím zvýšit základ  daně o neuhrazené pohledávky, které budou dodatečně zaplacené. Ale jak je to s vyměřovacím základem na SP a ZP?
 Vyměřovací základ na SP bude zvýšen a na ZP nikoliv?
děkuji za případnou odpověď.
IP zaznamenána

dagis

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 92

a ještě prosím připojuji jeden dotaz k předešlé zprávě. Když jsem ukončil živnost v říjnu 2009, dodanil jsem pohledávky , ale po ukončení činnosti tyto pohledávky byly  postupně zaplacené do konce roku 2009. Tyto zaplacené pohledávky( po ukončení činnosti) už nemají vliv na vym. základ ZP?

děkuji mockrát
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Vyměřovací základ na SP bude navýšen o dodaněné pohledávky, neboť vyměřovacím základem za rok 2009 je daňový základ, nikoliv rozdíl příjmů a výdajů, jak tomu bylo v minulosti.

Vyměřovacím základem na ZP bude pouze rozdíl příjmů a výdajů, bez úprav základu daně.

Pohledávky, zaplacené po ukončení činnosti, nemají vliv na vyměřovací základ ZP.
IP zaznamenána
Stran: [1]