Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Potvrzení o zd.příjmech ze závislé činnosti  (Přečteno 835 krát)

Ludmila Prokešová

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 77

Dobrý den,
od 1.3.2010 po celý rok2010 mám zaměstnance, podepsal u mě Prohlášení poplatníka /růžový papír/
od 1.1.2010-28.2.2010 podnikal můj zaměstnanec jako OSVČ, či-li nyní bude podávat Daňové přiznání za tyto 2 měsíce.
Já mu z hrubé mzdy 20 tis.Kč měsícně uplatňovala slevu na popl. tedy 4200,-Kč minus 2070,- Kč = 1950,- Kč a toto poslala na FÚ.
Nyní mu vyplním POTVRZENÍ o zdan.př. ze záv.činnosti... tomu rozumím, aĺe teď nechápu /nabídla jsem se že mu Daňové přiznání
vyplním/ zda-li si může uplatnit slevu na poplatníka 24.840 Kč v celé částce když podnikal pouze 2 měsíce /příjem-výdaje u něj čilily
30.400 Kč za tyto dva měsíce/. Vždyť jsem mu přece každý měsíc uplatňovala slevu na popl.2070,-Kč. Nikde v zákoně jsem toto
nenašla. Asi tomu moc nerozumím, bude lepší když si asi najmu účetní, ale říkám si jestli mi to vysvětlíte a já to pochopím tak
si daň.evidenci povedu stále sama.
Předem moc děkuji, zdraví Lída.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Potvrzení o zd.příjmech ze závislé činnosti
« Odpověď #1 kdy: Únor 05, 2011 »

Zaměstnanec si v daňovém přiznání uplatní základní slevu na poplatníka a další slevy, na které má nárok, například vyživovanou manželku, nebo děti. Sleva na poplatníka 2.070,- Kč, kterou jste uplatňovala každý měsíc při výpočtu daně, sloužila jen pro výpočet zálohy na daň z příjmů.

V daňovém přiznání si zaměstnanec sečte dílčí základy daně ze zaměstnání (podle vašeho potvrzení) a z podnikání. Pokud má nějaké nezdanitelné části základu daně (například dary, nebo úroky z úvěru na bydlení, více v § 15 ZDP), tak si je odečte. V přiznání shrnul příjmy za celý rok, vypočítal daňovou povinnost, která vznikla za celý rok, tak si k ní také uplatní celoroční slevu na poplatníka (a případně další slevy). Od vypočítané daně odečte sražené zálohy (ř. 84) a zjistí, zda bude doplácet, případně může mít i přeplatek na dani.
IP zaznamenána
Stran: [1]