Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: přerušení živnosti a Úřad práce  (Přečteno 3225 krát)

Famfulín

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
přerušení živnosti a Úřad práce
« kdy: Červen 08, 2009 »

Přerušil jsem výkon samostatné výdělečné činnosti, nahlásil jsem to na OSSZ a následně jsem šel požádat na úřad práce o podporu v nezaměstnanosti. Problém nastal při výpočtu podpory. V zákoně je, že se vypočítává z posledního vyměřovacího základu. Já jsem do konce července loňského roku pracoval jako zaměstnanec a podnikání bylo jako vedlejší příjem. V práci jsem skončil a byl dále už jen OSVČ. Vyměřovací základ za koňský rok mám pouze ze zaměstnání a ten činil přes 200 tis. ale oni mi počítají se základem pouze z podnikání, který je 0, což mi přijde divné, když jsem odvedl pořádné daně i sociální pojištění. Jak se tedy v takovém případě počítá vyměřovací základ, Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
přerušení živnosti a Úřad práce
« Odpověď #1 kdy: Červen 09, 2009 »

Výše podpory se vypočítává z posledního vyměřovacího základu. Jestliže jste naposledy před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání vykonával samostatnou výdělečnou činnost, tak váš poslední vyměřovací základ vznikl ze samostatné výdělečné činnosti (vypočítává se z vyměřovacího základu OSVČ pro placení pojistného za poslední zúčtovaný kalendářní rok a tím je rok 2008).
Rozdíl vašich příjmů a výdajů za rok 2008 byl zřejmě pod hranicí povinné účasti OSVČ na důchodovém pojištění (51.744,- Kč při celoročním podnikání), takže jste neplatil žádné pojistné a váš vyměřovací základ je tedy nulový.
IP zaznamenána

dixi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
přerušení živnosti a Úřad práce
« Odpověď #2 kdy: Leden 21, 2010 »

V roce  2009 jsem měla příjem ze zaměstnání jako hlavní  a současně jsem měla příjem z podnikatelské činnosti jako vedlejší.  K 30.11 2009  jsem ukončila podnikatelskou činnost na  sociálním a na zdravotní pojišťovně.  K 2 .12. 2009  jsem pozastavila činnost na ŽÚ.  K 31.12. 2009  jsem ukončila  hlavní činnost - zaměstnání. Nyní jsem zaregistrovaná na Úřadu práce. Chtěla bych se zeptat , jestli mi podpora v nezaměstnanosti  bude vypočítávána jen z  hlavní činnosti , a nebo i z podnikání  - podnikala jsem i celý rok 2008 . Děkuji za odpověď
IP zaznamenána
Stran: [1]