Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zaúčtování nákupu v eurech  (Přečteno 3476 krát)

Marta3

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
zaúčtování nákupu v eurech
« kdy: Leden 13, 2010 »

Dobrý den,

podnikatel (s.r.o., vede účetnictví) si naplánoval koupi auta v německu. Ve směnárně si vyměnil eura. Pak mu v autosalonu řekli, že potřebují poslat 1000 euro jako kauci na blokaci auta. To poslal přes účet.  A několik dní na to vyjel do německa koupit auto. Peníze ještě ale autosalon neměl na účtě a tak podnikatel platil celou částku v hotovosti a kauci později vrátili zpět na jeho účet.

A nevím si moc rady jak s kurzama.

Myslela jsem, že si založím pokladnu euro, kam převedu peníze podle kurzu podle směnárny a z této pokladny udělám likvidaci faktury a nákupu benzínu na zpáteční cestu. Lze to tak udělat?

Jaký kurz ale mám brát k těm platbám přes účet? Kurz který se mi zobrazuje ve výpise? Navíc díky té prodlevě v zaslání těch 1000euro tam a zpět vznikla ztráta cca 1000 korun, kam mám toto zaúčtovat? Je kurzová ztráta daňový náklad?


předem moc děkuju za každou radu
IP zaznamenána

lukas_bretislav

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
zaúčtování nákupu v eurech
« Odpověď #1 kdy: Leden 17, 2010 »

Loni jsem řešila podobný případ.Jedna platba proběhla přes banku,tam jsem zaůčtovala kursový rozdíl na základě faktury od dodavatele za jejich fa námi placenou.Př.platba bankou 1000 jejich fa na přijatou platbu 990,- rozdíl 10,-Kč jsem zaůčtovala v interních dokladech nebo v ban.výpise v softwaru na položce dokladu 663.Další platba proběhla v hotovosti.Výdej Kč z pokladny a příjem EUR do valutové pokladny tam nic neůčtujete.Ale až budete fa platit třeba za 2 dny,musíte si na internetu najít kursový lístek ČNB a vzít kurz toho dne,kdy byla uskutečněna hotovostní platba.Den,kdy jste měnili peníze není rozhodující.Máte fa přijatou na platbu auta,tam by jste měla mít rozepsané DPH a částku celkem v Kč a úhradu provedete hotově z val.pokladny a ke dni platby dle ČNB Vám vznikne kurzový rozdíl buď ztráta 563 nebo zisk 663.Zaůčtujete to buď v pokladně nebo int.dokladech.Platba přes banku se nemusí řídit kurzem ČNB,ale hotovostní platby ano.Hodně zdaru Lukášová
IP zaznamenána

Marta3

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
zaúčtování nákupu v eurech
« Odpověď #2 kdy: Leden 17, 2010 »

moc děkuji za odpověď.

mohu se ještě zeptat?  DPH jsem uváděla na řádek 3 a 44 (přízení zboží z jiného členského státu)  /ojeté auto z německa/ a použila jsem přepočet nákupu EUR, což jak vidím bylo špatně. Jestli to chápu dobře, měla jsem použít kurz CNB ze dne platby hotovosti (shodna s vystavenim faktury). Mám podat dodatečné přiznání? Nakoupeno bylo již bez DPH.  A pokud by platba byla provedena jindy než datum plnění, pro DPH bych brala kurz ze dne platby nebo plnění faktury?

předem moc díky. Hledám na internetu, ale ztrácím se v tom.
IP zaznamenána
Stran: [1]