Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: silniční daň - roční a denní sazba  (Přečteno 1777 krát)

Marta3

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
silniční daň - roční a denní sazba
« kdy: Leden 07, 2010 »

Dobrý den,

manžel-OSVČ používal auto 01-06/2009 v podnikání, auto měl v obchodním majetku. Od 07/2009 měl auto vyřazené a již ho pro své podnikání nepoužíval. Ale používal ho v 08-12/2009 pro občasné služební cesty zaměstnavatele, celkem 11 dní. Za první půlrok bude podnikatel platit silniční daň roční sazbou přepočtenou na měsíce (6*roční sazba/12). A dotaz - je možné, aby zaměstnavatel platil denní sazbu za těch 11 dní v dalším půlroce? Nebo je potřeba zaplatit za celý rok roční sazbu? Má to v tomto případě za celý rok zaplatit podnikatel nebo půl roku podnikatel a půl roku zaměstnavatel?

předem děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Pavell

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 230
silniční daň - roční a denní sazba
« Odpověď #1 kdy: Leden 09, 2010 »

Za 1-6/2009 zaplatí silničku OSVČ. Ale pozor, nemusí to být lineárně jak uvádíte (1/2 roční sazby), záleží na počtu měsíců od uvedení do provozu.

Za 11 dní zaplatí sazbu 25 Kč/den zaměstnavatel.

Hezký den!
IP zaznamenána

Marta3

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
silniční daň - roční a denní sazba
« Odpověď #2 kdy: Leden 09, 2010 »

Díky moc.

V Pokynech jsem našla vytučněnou větu, která mě zmátla, že nelze denní a roční sabu pro jedno auto míchat. To myslí autoři  tedy tak, že zaměstnavatel nemůže toto pro jedno auto svého zaměstnance udělat, ale když se tady jedná o napřed jeden subjekt (OSVČ) a v druhé polovině roku o druhý subjekt (zaměstnavatel), tak to jde? Pochopila jsem to správně?  Já to v zákoně nejsem schopná najít...
IP zaznamenána

Pavell

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 230
silniční daň - roční a denní sazba
« Odpověď #3 kdy: Leden 09, 2010 »

Já pokyny nečtu a tak se mást nenechávám. :-))

Rozumím tomu stejně jako Vy. Pokyny asi rozvíjí § 6/4 ZoSD. Tj. pokud třeba zaměstnanec používá své vozidlo v období 1-4/2009 výjimečně, uplatní zaměstnavatel 25 Kč/den. Potom již u stejného zaměstnavatele nepůjde použít na období např. 5-12/2009 roční sazbu.

Ale v řešeném případě se jedná o uplatnění SD u dvou rozdílných subjektů, tam nevidím důvod, aby jeden subjekt nepoužil roční sazbu a druhý subjekt 25 Kč.

Jdu se sáňkovat s autem, mějte se! :-))

Hezký den!
IP zaznamenána
Stran: [1]