Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Krácený paušální výdaj na jedno auto pro oba manžele ?  (Přečteno 2295 krát)

Jan Blažek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Dobrý den,

níže uvedený dotaz jsem položil správci daně na FÚ, ale jednoznačnou odpověď jsem bohužel neobdržel.
Ve společném jmění manželů je osobní automobil, manžel i manželka jsou OSVČ, oba vedou DE, na automobil je řádně
odváděná silniční daň a manželé nejsou plátci DPH.
Může si manžel i manželka, tedy každý z nich  na tento jeden osobní automobil uplatnit  snížený paušalní výdaj 8O % = 4.000,- Kč měsíčně ?
Po prostudování novely 304/2009 Sb., kterou se mění zákon o správě daní a poplatku a zákon o daních z příjmu jsem nenašel žádnou překážku,
pro kterou by tento způsob nešel uplatnít !

Děkuji předem za odpověď.  BJ.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Krácený paušální výdaj na jedno auto pro oba manžele ?
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 29, 2009 »

Také se domnívám, že paušální výdaj na dopravu se vztahuje k daňovému poplatníkovi, nikoliv k silničnímu motorovému vozidlu. Ovšem MF ČR je jiného názoru _ viz zápis z jednání KVKDP ze dne 21.10.2009
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/SID-3EA9846B-EF6B15C1/cds/KVKDP21102009.pdf
str. 38 ? 50, bod 2.3.2
IP zaznamenána

Jan Blažek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Krácený paušální výdaj na jedno auto pro oba manžele ?
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 31, 2009 »

Děkuji Vám za názor a přeposlání \"Příspěvku k paušálním výdajům za dopravu\" se stanovisky MF k jednotlivým tématům.
Zdá se, že jsem pochopil odpověď na můj předchozí dotaz, ovšem tím mě vzniká další námět pro konzultaci !!!
Když už vím,že nemůžeme já i manželka, oba jako OSVČ použít snížený paušální výdaj 80% (4.000,- Kč) oba na jedno auto, chápu
dobře, že ani manželka nemůže použít, ať už plný či snížený, paušální výdaj na auto, které je ve spol.jmění manželů jenom proto, že jsem v
technickém průkazu uveden jako vlastník vozidla ??? (viz. bod 2.3.3 str. 42 až 44 Vámi zaslaného \"Příspěvku.... a stanovisek MF).
Pokud mám pravdu, znamenalo by to udělat s manželkou smlouvu o pronájmu vozidla ???
V tomto Absurdistánu bych se nedivil.

Děkuji a přeji hodně zdraví v roce 2010 .  BJ.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Krácený paušální výdaj na jedno auto pro oba manžele ?
« Odpověď #3 kdy: Leden 02, 2010 »

Nesouhlasné stanovisko MF ČR se týká pouze případů, kdy auto není součástí společného jmění manželů. Například z důvodu zúžení společného jmění, nebo proto, že jste auto získal už před uzavřením manželství, případně za trvání manželství, ale bylo vám darováno, nebo jste je zdědil. Na vozidlo, které je součástí SJM, nemůžete uzavřít nájemní smlouvu, nemůžete přece manželce pronajmout auto, které jí také patří:-)
 
U auta, které máte v SJM, může ( jak jsem pochopila ze zápisu z jednání) použít paušální výdaj na dopravu jen jeden z manželů a je přitom jedno, který z nich je zapsán v TP jako vlastník. Dále je v zápisu uveden návrh řešení v tom smyslu, že si manželé podle vhodně zvoleného kritéria rozdělí jeden paušální výdaj, proti kterému MF ČR neprotestovalo.
IP zaznamenána

marfusa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Krácený paušální výdaj na jedno auto pro oba manžele ?
« Odpověď #4 kdy: Leden 06, 2010 »

Mohu použít krácený paušální výdaj na auto 4000,-, které jsem měla na leasing, nyní je vyřazené z majetku firmy a pro podnikání jsem uplatňovala jen spotřebu nafty?
IP zaznamenána

Jan Blažek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Krácený paušální výdaj na jedno auto pro oba manžele ?
« Odpověď #5 kdy: Leden 06, 2010 »

Děkuji za odpověď a zdravím !
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Krácený paušální výdaj na jedno auto pro oba manžele ?
« Odpověď #6 kdy: Leden 12, 2010 »

Citace: marfusa
Mohu použít krácený paušální výdaj na auto 4000,-, které jsem měla na leasing, nyní je vyřazené z majetku firmy a pro podnikání jsem uplatňovala jen spotřebu nafty?
Ano.
IP zaznamenána
Stran: [1]