Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přechod na paušál  (Přečteno 1404 krát)

Petr90210

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Přechod na paušál
« kdy: Prosinec 01, 2009 »

Dobrý den,
dočetl jsem se že pro letošní rok je pro řemeslné živnosti paušální odpočet 80%. V roce 2008 jem účtoval přímé náklady, zakoupil auto, které budu odepisovat 5 let, druhé auto, které mám již 4 rokem také ještě odepisuji. V roce 2008 jsem vystavil faktury na 300.000,- ale dodavatel mi je zaplatil až v lednu 2009. Jak mám postupovat? Budu muset podávat nějaké dodatečné přiznání?. Dle účetního co má kolega bych prý nic dodatečně nedanil, protože to vykážu a zdaním v letošním roce??? Problém by prý byl nopak kdybych přecházel z paušálu na přímé náklady. Jak to tedy mám chápat? Děkuji za odpověď Petr
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přechod na paušál
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 01, 2009 »

Chápejte to podle § 23, odst. 8 zákona o daních z příjmů:-)
Pokud chcete za rok 2009 uplatnit výdaje procentem z příjmů, pak musíte podat dodatečné daňové přiznání za rok 2008, ve kterém zvýšíte základ daně o hodnotu pohledávek, které jste evidoval k 31.12.2008 (zřejmě uvedených 300 tis. Kč), dále též o hodnotu zásob a případné zůstatky rezerv. Základ daně můžete snížit o závazky.
Podle mého názoru pro vás bude lepší, když přejdete na paušální výdaje až od roku 2010 a v daňovém přiznání za rok 2009 (kdy ještě budete uplatňovat skutečné výdaje) provedete potřebné úpravy základu daně.
IP zaznamenána

Petr90210

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Přechod na paušál
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 04, 2009 »

Díky za odpověď, ale v případě přechodu na paušál v roce 2010 mám ještě jednu otázku. V prosinci 2009 jsem nakoupil materiál na akci, která probíhá v prosinci 2009 a bude pokračovat v lednu 2010  kdy bude vystavena faktura, domnívám se, že nebudu mít žádné zásoby, když nemám žádný sklad a materiál je použitý rovnou na té akci???
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přechod na paušál
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 05, 2009 »

Pokud všechen materiál spotřebujete do konce prosince 2009, tak nebudete mít žádné zásoby k dodanění. Skutečnost, že nemáte sklad, ještě neznamená, že nemáte zásoby:-)
IP zaznamenána
Stran: [1]