Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: faktura a danový doklad  (Přečteno 1674 krát)

Reich Jiří

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
faktura a danový doklad
« kdy: Listopad 10, 2009 »

Může mi prosím někdo vysvětlit přesný rozdíl mezi fakturou a danovým dokladem? Nejsem podnikatel, ale velice by mě to zajímalo,jelikož se mi právě podnikatel snažil tvrdit,že je to to samé. Já si to ale nemyslím,dokonce jsem si tím jista,že je to rozdíl. Ale nevím jaký. Děkuji za srozumytelnou odpověd.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
faktura a danový doklad
« Odpověď #1 kdy: Listopad 21, 2009 »

Daňový doklad je doklad, který vystavuje plátce DPH, pokud uskuteční zdanitelné plnění.  Pojem daňový doklad se používá v souvislosti s daní z přidané hodnoty, nikoliv v souvislosti s daní z příjmů. Daňovým dokladem může být i faktura za předpokladu, že obsahuje předepsané náležitosti daňového dokladu podle § 28 zákona o dani z přidané hodnoty. Daňovým dokladem může být i jakýkoliv jiný doklad, například paragon, účtenka, splátkový či platební kalendář atd. Není důležitý název dokladu, ale jeho náležitosti.

Faktura vlastně není nic, neboť český právní řád tento pojem nedefinuje. Můžete si jí představit třeba jako dopis dlužníkovi, ve kterém ho vyzýváte, aby vám zaplatil například za dodávku zboží, nebo za poskytnutí služby. Pokud (jako fyzická osoba) vystavíte fakturu, pak by měla obsahovat povinné údaje podle § 13a obchodního zákoníku, tedy údaj o jménu, místu podnikání, IČ a údaj o zápisu do živnostenského rejstříku. Další obsah faktury je pouze na vás.
IP zaznamenána
Stran: [1]