Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3

Autor Téma: Auto, paušální výdaje  (Přečteno 28566 krát)

dabo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #15 kdy: Leden 11, 2010 »

Citace: JANAA
Nejsem paní Zdena, ale zkusím to, je to příloha číslo 1 DPFO, strana 2, tabulka E - úpravy snižující výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji.  Tato částka se Vám pak objeví na straně první této přílohy v řádku 106.  Jana
Pochopila jsem, Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #16 kdy: Leden 11, 2010 »

V daňové evidenci můžete zacházet s paušálním výdajem na dopravu stejně, jako s odpisy hmotného majetku a zaevidovat jej na konec peněžního deníku jako nepeněžní operaci.

Nebo můžete paušální výdaj zapsat jen do daňového přiznání do tabulky E (v příloze č. 1) jako úpravu snižující základ daně, jak už napsala paní Jana.

Záleží na vás, zvolte postup, který vám lépe vyhovuje.
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #17 kdy: Leden 14, 2010 »

Citace: Ivanna
Dobrý den, paní Zdeno,
1.) můžete mi, prosím, poradit, na který účet by se mohly zaúčtovat ty paušální výdaje 5.000,- na jedno auto v účetnictví? Nebo se to neúčtuje přes náklady, ale jenom odečítá ze základu pro daň?
2.) je možno uplatnit 6 měsíců u auta zařazeného do majetku 1.7.2009? Jezdilo se dle knihy jízd až 6.7.2009. Protokol o zařazení je 1.7.2009.
3.) chceme uplatnit 10% odpočet auta podle §32 ZoDP. Účtuje se to jako zvýšený odpis na 551 (zrychlený tak nebude 20%, ale 30%) nebo jinak?
Děkuji moc, Ivana
Dobrý den, paní Zdeno,
k bodu 2.) mám ještě malé doplnění. V techn. průkazu auta je zápis až 8.7.2009, ale jezdilo se s ním už od 1.7. (i když by se asi nemělo). Proto je zařazeno už od 1.7.2009.

a) Je vůbec možno je zařadit v tomto případě už 1.7. do užívání?
b) Je i v tomto případě možné uplatnit celých 6 měsíců  (tedy 7-12/2009) do paušálních výdajů:
Děkuji Vám mnohokrát, Ivana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #18 kdy: Leden 18, 2010 »

a) podle mého názoru ano, auto je schopné provozu na pozemních komunikacích i s převozní značkou

b) ano.
IP zaznamenána

elischka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #19 kdy: Leden 19, 2010 »

Dobrý den,

prosím o radu -

1) uplatňuji výdaje %, je možné ještě uplatňovat paušální výdaje na auto (auto je v majetku)? Předpokládám že ne, ale chci si to ověřit.

2) je možné vyloučit měsíc nepoužívání auta v přiznání k silniční dani i v případě kdy je auto součástí obchodního majetku nebo se musí zaplatit celý rok?

Předem děkuji

El.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #20 kdy: Leden 20, 2010 »

prosím Vás jako plátce DPH si mohu také uplatnit 4000 měsíčně do DPFO u používání vozidla.Mám jedno v OM a druhé není v OM?děkuji
IP zaznamenána

Urbánková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #21 kdy: Leden 21, 2010 »

Dobrý den, výdaje uplatňuji %, musím zaplatit silniční daň na vozidlo, které není v obch. majetku, za celý rok? Bylo použito skutečně jen 10 měsíců. Děkuji
IP zaznamenána

alunas

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #22 kdy: Leden 22, 2010 »

KNIHA JÍZD
 - když jsem plátce DPH a chci uplatnit paušální výdaje , musím vést knihu jízd. Je to i v případě, že si neuplatním odpočet DPH na PH?   ( nechce se mi vést kniha jízd a snažím se najít nějaký způsob jak to jednoduše vyřešit). Děkuji moc za radu
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #23 kdy: Leden 23, 2010 »

Citace: elischka
Dobrý den,

prosím o radu -

1) uplatňuji výdaje %, je možné ještě uplatňovat paušální výdaje na auto (auto je v majetku)? Předpokládám že ne, ale chci si to ověřit.

2) je možné vyloučit měsíc nepoužívání auta v přiznání k silniční dani i v případě kdy je auto součástí obchodního majetku nebo se musí zaplatit celý rok?

Předem děkuji

El.
1) Ne. Veškeré vaše výdaje, tedy i výdaje na dopravu, už jsou zahrnuté v procentu výdajů.

2) Za osobní auto platíte silniční daň jen za ty měsíce, ve kterých bylo použito k podnikání. Pokud uplatňujete výdaje procentem z příjmů, tak podle § 4/4 zákona o daních z příjmů ani nemáte obchodní majetek.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #24 kdy: Leden 23, 2010 »

Citace: Urbánková
Dobrý den, výdaje uplatňuji %, musím zaplatit silniční daň na vozidlo, které není v obch. majetku, za celý rok? Bylo použito skutečně jen 10 měsíců. Děkuji
Silniční daň platíte je za měsíce, ve kterých bylo skutečně použito. Předpokládám, že se jedná o osobní vozidlo, případně nákladní auto do 3,5 tuny.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #25 kdy: Leden 23, 2010 »

Citace: mmartam
prosím Vás jako plátce DPH si mohu také uplatnit 4000 měsíčně do DPFO u používání vozidla.Mám jedno v OM a druhé není v OM?děkuji
Ano.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #26 kdy: Leden 23, 2010 »

Citace: alunas
KNIHA JÍZD
 - když jsem plátce DPH a chci uplatnit paušální výdaje , musím vést knihu jízd. Je to i v případě, že si neuplatním odpočet DPH na PH?   ( nechce se mi vést kniha jízd a snažím se najít nějaký způsob jak to jednoduše vyřešit). Děkuji moc za radu
Pokud si neuplatníte nárok na odpočet DPH, tak nemáte důvod vést knihu jízd.
IP zaznamenána

mokal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #27 kdy: Únor 11, 2010 »

Dobrý den paní Zdeno, možná už si budete připadat jak ve snu, ale raději ze sebe toho blbce udělám a ptám se vás. Kamarád má 2 auta v podnikání,1x transit a 1x osobní auto., plátce Dph, vede knihu jízd a veškeré výdaje i mytí auta mimo pohonných hmot a parkování si dá do výdajů a v DPFO si dá 2x5000x12, má ještě jedno osobní auto,které využívá pro soukromé využití bez nároku na odpočet, tak by mu ty 2 auta mohla projít, nebo mám dát 1x5000 a to druhý za 4000,-, ale dph si vždy uplatňoval v plné výši. MOOOC Vám děkuji a nezlobte se. Monika
IP zaznamenána

mokal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #28 kdy: Únor 11, 2010 »

Ještě se chci zeptat, zda můžu do přiznání v příloze E dát odpis leasingu za 8 měsíců,který jsem zahrnula do OM dát ještě i paušál na výdaje za auto. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto, paušální výdaje
« Odpověď #29 kdy: Únor 12, 2010 »

Paní Moniko, zákon o daních z příjmů říká:
Pro účely tohoto zákona se má za to, že poplatník užívá silniční motorové vozidlo, u kterého uplatňuje paušální výdaj na dopravu, výlučně k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů, pokud tak prohlásí, není-li prokázáno jinak.
.... pokud mu financové neprokáží, že auta v OM používá i k jiným účelům (například je poskytuje zaměstnancům pro jejich soukromé účely, nebo je využívá pro své soukromé potřeby), tak může u obou aut použít nekrácený paušál 5 tis. Kč/měs. Také má možnost v některých měsících použít nekrácený a v některých měsících krácený paušál. Pokud by ale třeba jen v jednom měsíci použil krácený paušál, tak bude muset zkrátit roční odpis auta o 20%.

Nedá mi to a přidám perličku. Kdyby kamarád používal k podnikání i své třetí auto, které by označil jako vozidlo, které používá k podnikání jen z části a u kterého by tedy uplatnil krácený paušální výdaj na dopravu (neboť je určitě používá i pro soukromé potřeby), pak by byla první dvě auta automaticky považována za vozidla, která využívá výlučně k dosažení příjmů. U těchto aut by nemusel (ani nemohl) krátit výdaje a to ani v případě, že by je použil například pro soukromé účely. Alespoň to tak vyplývá ze zákona o daních z příjmů:-)  

Já dávám poměrnou část leasingu (a budu dávat i paušál na auto) do výdajů v peněžním deníku ( jako nepeněžní operaci), neboť se jedná o výdaj podle § 24 ZDP, nikoliv o klasickou úpravu základu daně. Jestli jste zvyklá používat tabulku E, tak nezapomeňte leasing a paušál na auto připočítat k výdajům do přehledu pro zdravotní pojišťovnu (v přehledu pro SP budete mít uveden daňový základ, ve kterém už budou úpravy zahrnuty). Pokud se ptáte, zda je možné uplatnit paušální výdaj na dopravu u auta, které je na leasing (v nájmu), tak odpovídám, že ano.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3