Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: cestovní náhrady za PHM - paragon nebo prumerne ceny  (Přečteno 1795 krát)

Marta3

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14

Dobrý den,

mohu se zeptat, jsem zacatecnik a znacne zmatena - když chci proplatit cestu zaměstnanci, jak mám postupovat.

Zaměstnanec projel 1000km soukromým vozidlem. Má paragon kde je  cena 26kc/l a paragon je na  50 l. Nejakou naftu uz samozrejme v nadrzi mel, jinak by to neujel, cenu v nádrži neznám :-). Auto má tu normovanou spotrebu 6,7 l/100km , která ale neodpovídá reálu, v reálu je to spotřeba cca 8,2 .

A ted si lámu hlavu - mám zohledňovat realitu? Nebo se mám na to vykaslat a pocítat náhrady jen podle km 1000* 3,90 + 28,50*6,7*1000/100  s tím, že bych žádné paragony už nedávala? Nebo ty paragony doložit musím kdyz je mám? A pak bych to počítala 1000* 3,90 + 26*6,7*1000/100 ? Jsou tyto dva způsoby ekvivalentní? Tu reálnou spotřebu asi nemůžu zadat nikam, že...   A kdybych mela paragony ze dvou míst na jedné služební cestě tak počítám náhrady na část  cesty podle jednoho paragonu a zbytek podle druhého?

Mě přijde že nejjednoduší by to bylo podle těch vyhlášených cen, paragony od něj zahodit a tím to uzavřít.

díky moc
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
cestovní náhrady za PHM - paragon nebo prumerne ceny
« Odpověď #1 kdy: Říjen 31, 2009 »

Jestliže je vyhlášená cena vyšší, než za kterou zaměstnanec skutečně nakupoval, tak můžete paragony vyhodit, pro zaměstnance to bude výhodnější. Skutečnou spotřebu auta nelze nijak zohlednit. Pokud je více paragonů s různými cenami z jedné pracovní cesty, tak se z nich cena PHM vypočítá aritmetickým průměrem.
 
Přesný vzorec pro výpočet cestovních náhrad není nikde stanoven, opisuji vzoreček autora Jaroslava Sedláčka z publikace Cestovní náhrady 2008:
Náhrada = Spotřeba PHM * ujetá vzdálenost v km * cena PHM : 100
IP zaznamenána
Stran: [1]