Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Výše pohledávky - výdaje procentem  (Přečteno 984 krát)

Blanduleb

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
Výše pohledávky - výdaje procentem
« kdy: Prosinec 09, 2009 »

Dobrý den. Rodiče pronajímali řadu let nemovitost. Před rokem začaly problémy. Nájemník (byl to celou dobu jediný člověk) začal být pozadu s placením, následně za něj museli rodiče zaplatit dluh u plynáren  plus soudní výlohy (placení spotřeby plynu bylo ošetřeno v nájemní smlouvě, o dluhu nikdo z nás nevěděl a zjistili jsme tuto skutečnost až ze soudní obsílky. Plynárnu smlouva o pronájmu mezi námi a nájemcem nezajímala, pro ni byli odběratelé rodiče).
Bohužel jsme asi udělali chybu. Vrámci toho, aby jsme dluh mohli lépe vymáhat, nechali jsme tehdy ještě nájemníka podepsat směnku, na které jsme uvedli, že jde o dluh za nájemné a spotřebu plynu, kterou jsme museli za nájemníka zaplatit, (placení tohoto bylo ošetřeno v nájemní smlouvě a ta plynárnu ani soud, ke kterému s plynárnou došlo, nezajímala).  Bylo by i tak možné přiznat do daňového přiznání pouze pohledávku za nájemné ( asi třetinu z hodnoty směnky)? S nájemníkem jsme v květnu ukončili smlouvu a rodiče už v současné době nemovitost nevlastní. Připomínám, že výdaje jsme dělali procentem.
Další problém: V jaké částce mám vlastně pohledávku uvádět? Dlužník jí v malých částkách postupně splácí. Logika mi velí, abych splátky brala jako příjem, odečetla z nich 30% nákladů a pohledávku do přiznání uvedla ve výši aktuální k 31.12.. Ale s logikou u našich zákonů jsme občas na štíru, takže si nejsem správností tohoto postupu jista. Prosím poraďte!!!
Moc děkuji.
Blanka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Výše pohledávky - výdaje procentem
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 10, 2009 »

O možnosti oddělení záloha na služby od nájemného jsem vám už psala na jaře:
http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=2107

Komu dlužník splácí pohledávku? Vždyť jste psala, že jste ji postoupili (prodali).

Myslím, že nejlépe uděláte, když se obrátíte na daňového poradce, který vám zpracuje daňové přiznání a bude vám ručit za jeho správnost.
IP zaznamenána

Blanduleb

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
Výše pohledávky - výdaje procentem
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 11, 2009 »

V naší komunikaci z jara jsem odpověď na svou otázku bohužel nenašla. Asi už se v této problematice prostě ztrácím. U plynu jsme totiž neplatili za dlužníka zálohy, ale skutečně spotřebovaný plyn. Proto nevím jestli mám tyto částky zahrnovat do příjmů, nebo ne.  Vzhledem k tomu, že smlouva o postoupení pohledávky je sepsaná tak, že nám ji firma splácí v závislosti na tom, jak dlužník platí, chtěla jsem znát postup při uvádění jení výše. Navíc nás před několika dny navždy opustila moje maminka, takže na daňového poradce momentálně chybí finanční prostředky, budu si muset asi přece jen poradit sama a doufat, že neudělám chybu. Přesto děkuji za Váš čas a námahu a přeji příjemné svátky.
Blanka
IP zaznamenána
Stran: [1]