Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Příjem z nájemného bez nároku na odpočet  (Přečteno 1609 krát)

JanaD

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Vlastním obytný dům, kde mám nájemníky a mám příjem bez DPH. Do domu investuji (spravuji byty,  chodby apod. ) Je to příjem bez nároku na odpočet DPH? Mě by  zajímalo jestli musím rozúčtovávad výdaje na ZD a DPH zvlášť a používat kríticí koeficient. Nebo si udělat zvlášť pokladnu a jen účtovat celé částky. Do přiznání ty osvobozené příjmy se dají do ř.50?  Nebo jak mám postupovat? Kde najdu kraticí koeficienty. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příjem z nájemného bez nároku na odpočet
« Odpověď #1 kdy: Říjen 15, 2009 »

Nájem nemovitosti je podle § 56 zákona od DPH osvobozen od daně bez nároku na odpočet daně.  Z těchto příjmů nemusíte odvádět DPH na výstupu, ovšem nemáte ani nárok na odpočet daně na vstupu. Plnění uvádíte na řádku 50.

Pokud neuplatňujete nárok na odpočet, tak nemáte důvod k rozúčtování výdaje na ZD a daň.

Krátící koeficient se používá v případech, kdy kromě osvobozené činnosti (pronájem neplátcům) uskutečňujete další zdanitelná plnění, například ve stejném domě provozujete restauraci, nebo pronajímáte nebytové prostory plátcům a fakturujete jim s daní. Pak zřejmě budete mít přijatá plnění, která jsou společná pro obě činnosti a proto si z těchto plnění neuplatníte plný nárok na odpočet, ale jen krácený. Krátící koeficient si vypočítáte sama podle § 76 ZDPH.
IP zaznamenána
Stran: [1]