Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ a výroba elektřiny  (Přečteno 3224 krát)

Palička

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ a výroba elektřiny
« kdy: Říjen 12, 2009 »

V brzké době obdržíme licenci ERU na výrobu elektřiny fotovoltaickou elektrárnou. Manželka, která je vlastníkem, je nezaměstnaná a platím za ni zdravotní pojištění, neboj je vyřazená z Úřadu práce. Od kdy ji musíme přihlásit na ČSSŽ, musí platit zálohy na soc. pojištění 1720,-Kč i když hrubý příjem z elektrárny bude cca 50000,-Kč ročně. Může si při této činnosti odečíst paušální výdaje? v jaké výši? 60% jako OSVČ bez živnosti? V současné době jí platím 1080,-Kč na zdravotní pojištění. Kolik měsíčně bude platit jako OSVČ? Omlouvám se za množství otázek ale jsme úplní začátečníci. Děkuji za odpovědi. Palička
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ a výroba elektřiny
« Odpověď #1 kdy: Říjen 14, 2009 »

Pojistné na ZP a SP začne platit až od měsíce, ve kterém skutečně zahájí samostatnou výdělečnou činnost. Oznamovací povinnost o zahájení samostatné výdělečné činnosti je u ZP do 8 dnů od zahájení, u SP do 8. dne následujícího měsíce. Minimální zálohy OSVČ v současné době činí 1.720,- Kč na SP a 1.490,- Kč na ZP.

Bude mít příjem podle § 7, odst. 1, písmene c) zákona o daních z příjmů, tedy příjmy z podnikání podle zvláštních předpisů. V roce 2009 lze u tohoto druhu příjmů uplatnit výdaje procentem z příjmů ve výši 60%, od roku 2010 opět už jen pouhých 40%. Ovšem příjmy z provozu solárních zařízení lze podle § 4, odst. 1, písm. c) zákona o daních z příjmů osvobodit na 6 let, takže zatím nebudete výdajové paušály potřebovat.

Pročtěte stránky zde:
http://www.solarenvi.cz/
upozorňuji, že z některými z uvedených informací se neztotožňuji. Například odpisování majetku je poněkud složitější, ale to vás zatím nemusí zajímat. Určitě využijete osvobození od daně a začnete odpisovat později. Také není pravdivá informace o tom, že můžete vést daňovou evidenci. Podle § 11 energetického zákona máte povinnost vést podvojné účetnictví, ale třeba se to časem změní.

Také zkuste pročíst diskuzi zde:
http://www.tzb-info.cz/t.py?i=109471&start=0&t=11
IP zaznamenána

Palička

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ a výroba elektřiny
« Odpověď #2 kdy: Říjen 19, 2009 »

Děkuji za informace i zaslané odkazy. Bohužel pročtením diskuze k této problematice je výklad nejasný. Když máme činnost 1+5 roků osvobozenou od daně, je tedy daňový základ v těchto letech nula. Potom dle znění odst. 1 § 5b odst. 1 zák.č. 589/1992 Sb. - viz. citace:
\"Vyměřovacím základem osoby samostatně výdělečně činné pro pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti je částka, kterou si určí, ne však méně než 50 % daňového základu; daňovým základem se pro účely tohoto zákona rozumí základ daně nebo dílčí základ daně stanovený podle § 7 zákona o daních z příjmů z příjmů z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti po úpravě podle § 5 a 23 zákona o daních z příjmů, a to i v případě, kdy příjmy osoby samostatně výdělečně činné jsou osvobozeny od daně z příjmů, pokud se dále nestanoví jinak.\"
1)nemusím platit zálohy na soc. pojištění nebo 2)budu platit zálohy ale ČSSZ mi po uvedení v ročním přehledu \"daňový základ 0,- Kč\" vrátí celé zálohy jako přeplatek.

U zdravotního pojištění obdobně:
Účast na zdravotním pojištění. Podle § 3a odst. 1 zák. č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění se \"U osoby samostatně výdělečně činné, která vede účetnictví, ... za příjem ze samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení považuje pro účely tohoto zákona základ daně z příjmů z této činnosti. Pokud tedy jsme OSVČ, pro kterou podle § 3a odst. 3 neplatí minimální vyměřovací základ, nebudeme z výnosů FVE nic platit ani na zdravotní pojištění.

Po uplynutí daňových prázdnin samozřejmě platí povinnost platit zálohy a do ročního přehledu uvádět základ daně příjem zmenšený o paušální výdaje.
Děkuji za váš komentář. Palička
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ a výroba elektřiny
« Odpověď #3 kdy: Říjen 22, 2009 »

Sociální pojištění: pokud manželka nenajde důvod k vedlejší činnosti (nebude zaměstnaná, studentka, na mateřské dovolené, nebude mít nějaký důchod), pak bude jako OSVČ odvádět pojistné z minimálního vyměřovacího základu. Bude tedy platit zálohy a ani při nulovém daňovém základu jí ČSSZ nic nevrátí.

Zdravotní pojištění: pokud není zaměstnancem, nebo státním pojištěncem, pak pro ni bude platit minimální vyměřovací základ, ze kterého bude odvádět pojistné.
IP zaznamenána

vena.zeman

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
OSVČ a výroba elektřiny
« Odpověď #4 kdy: Říjen 28, 2009 »

Dobrý den, pročítám si tyto odpvědi o odkazy, ale nejsem z toho moc moudrý. Především jak je to v těch prvních 5+1 letech - na sociálce mi řekli že to dřív bylo od pltaby taky osvobozeno, ale nyní že se sociální pojištění musí platit a to i v případě že se jedná o vedlejší činnost. Nějak nejsem schopný se dobrat prvady, mohli byste mi prosím poradit?
Děkuji Václav Zeman
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ a výroba elektřiny
« Odpověď #5 kdy: Listopad 03, 2009 »

Pokud se jedná o vedlejší činnost (provozovatel FVE je považován za OSVČ vedlejší), pak platíte pojistné pouze v případě, že vám vznikla povinná účast na důchodovém pojištění OSVČ. Tedy v případě, kdy vykážete základ daně ve výši, která už zakládá povinnou účast. V roce 2009 je hranice stanovena na částce 56.532,- Kč (při celoročním podnikání), případně v průměru 4.711,- Kč za každý i započatý měsíc samostatné výdělečné činnosti.

Podle zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti se do vyměřovacího základu (= daňový základ) pro výpočet pojistného započítávají i příjmy, které jsou osvobozené od daně z příjmů.


Pro vaši informaci cituji část § 5b zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti:

(1) Vyměřovacím základem osoby samostatně výdělečně činné pro pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti je částka, kterou si určí, ne však méně než 50 % daňového základu; daňovým základem se pro účely tohoto zákona rozumí základ daně nebo dílčí základ daně stanovený podle § 7 zákona o daních z příjmů z příjmů z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti po úpravě podle § 5 a 23 zákona o daních z příjmů, a to i v případě, kdy příjmy osoby samostatně výdělečně činné jsou osvobozeny od daně z příjmů, pokud se dále nestanoví jinak.
Do daňového základu se nezahrnují příjmy, které jsou podle zvláštního právního předpisu54) samostatným základem daně z příjmů fyzických osob pro zdanění zvláštní sazbou daně, a odměny náležející podle autorského zákona z titulu jiných majetkových práv55). Za daňový základ se u osoby samostatně výdělečně činné, která není povinna podávat daňové přiznání, považuje daňový základ; tyto příjmy a výdaje se pro účely tohoto zákona posuzují podle zákona o daních z příjmů.
IP zaznamenána
Stran: [1]