Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: student - sleva na dani  (Přečteno 2086 krát)

speedees

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
student - sleva na dani
« kdy: Září 29, 2009 »

Zdravím,

začal jsem ted po škole pracovat na HPP, tak v tom ještě neumim moc chodit a asi se budu ptát na naprosté základy.
Jsem ještě student, pracuji na HPP, a podepsal jsem u zaměstnavatele Prohlášení poplatnika k dani.
Nemusím se tedy již o uplatňování slevy dále starat? Znamená to že sleva bude započítávána a dostanu tak každý měsíc vyšší čistou mzdu?
(citace z Vašeho webu \"Prohlášení poplatníka k dani...
... Zaměstnavatel zmenší o uplatněné slevy daň z naší mzdy a nám tím pádem vyplatí vyšší čistou mzdu.\")
Jak se můžu ujistit, že je sleva opravdu uplatňována? Jak si mužu vypočítat čistý příjem bez slevy a se slevou?

Diky
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
student - sleva na dani
« Odpověď #1 kdy: Září 29, 2009 »

Dokonce si můžete, pokud Vám ještě nebylo 26 roků, uplatnit i slevu na studenta - § 35ba odst 1 písmeno f.
Příklad výpočtu mzdy:
Hrubá mzda 30.000,-, odečte se 4,5% zdravotní pojištění a 6,5% sociální pojištění, v tomto případě tedy 1350
a 1950.
Daň se spočítá z tzv. superhrubé mzdy, tedy hrubá mzda + 9% zdr a 25% soc které odvádí  zaměstnavatel.
30.000+2.700+7.500= 40.200 a to je základ daně. Zaokrouhluje se na celé stovky nahoru, pokud by vyšli drobné. 40.200 x 15% daň = 6.030
Od daně se při podepsaném prohlášení odešte základní sleva na poplatníka 2.070 a pokud jste do 26 roků tak i sleva na studenta 335, takže by daň z této hrubé mzdy činila 3.625,- a Vaše čistá mzda by byla ve výši Kč
30.000 - 1.350 - 1950 - 3.625 = 23.075,-. Snad to tak stačí, když tak se ptejte. J.  
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
student - sleva na dani
« Odpověď #2 kdy: Září 29, 2009 »

IP zaznamenána

speedees

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
student - sleva na dani
« Odpověď #3 kdy: Září 30, 2009 »

Diky moc! To jsem pochopil.
Znamená to teda, že se stačí domluvit se zaměstnavatelem na uplatňování slevy na studenta a tato sleva se pak projeví
v čisté mzdě každý měsíc, že? Není to tak, že např. po roce musím někde žádat aby mi daň byla vrácena.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
student - sleva na dani
« Odpověď #4 kdy: Září 30, 2009 »

Ano, předejte zaměstnavateli potvrzení o studiu a pak se vám sleva projeví ve mzdě každý měsíc, nejpozději v ročním zúčtování daní, které na vaši žádost provede zaměstnavatel. Slevu na studenta můžete uplatnit za předpokladu, že při zaměstnání studujete vysokou (nikoliv střední) školu, forma studia není důležitá.
IP zaznamenána

JDana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
student - sleva na dani
« Odpověď #5 kdy: Říjen 09, 2009 »

Zdravím
a  mám dotaz. Dcera má  19 roků, studuje vysokou školu - denní studium, můžu já u zaměstnavatele uplatňovat slevu na dítě (potvrzení o studiu mám), i když moje dcera pracuje   na poloviční uvázek  u firmy?
Děkuji.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
student - sleva na dani
« Odpověď #6 kdy: Říjen 10, 2009 »

Ano, můžete.
IP zaznamenána
Stran: [1]