Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nákupy v Makru  (Přečteno 4137 krát)

šárka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
Nákupy v Makru
« kdy: Říjen 09, 2009 »

Dobrý den Zdeničko.
Mám k Vám prosbu.Včera mi moje kamarádka vyprávěla,že na jistou firmu přišla kontrola s FÚ-nevím , zda na udání či běžná kontrola,měli prý kopie jejich faktur za nákup  z Makra , které porovnávali s fakturami v jejich účetnictví.Faktury,které nebyly v účetnictví dodanili+penále a pokuta,prý hrozná částka.Má to prý z ověřeného zdroje :-(((
Neznám obchodní politiku Makro,ale mám kolegy-živnostníky,kteří pro sebe běžně v Makru nakupují  a faktury do účta nedávají.Je možné,že pro živnost  \"nákup-prodej zboží\" je povinnost faktury z Makra zakládat v účtě? Díky moc.Šárka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákupy v Makru
« Odpověď #1 kdy: Říjen 10, 2009 »

Už jsem o něčem podobném slyšela (ale z neověřeného zdroje) a také prý šlo o firmu.

Makro neprodává zboží veřejnosti, ale pouze registrovaným zákazníkům z řad podnikatelů. Podnikatel obdrží kartu až po předložení ŽL, nebo jiného oprávnění a po prokázání aktivního podnikání (stačí první strana přiznání s prezentačním razítkem FÚ). Pokud podnikatel přeruší, nebo ukončí činnost, pak je povinen na tuto skutečnost Makro upozornit a kartu vrátit. Je tedy zřejmé, že nakoupené zboží slouží k podnikání.

Jestliže živnostník nakupuje v Makru zboží pro osobní potřeby své, široké rodiny i kamarádů, pak vzniká podezření, že zboží prodává na černo a krátí příjmy. Pokud nemá živnostenské oprávnění na živnost volnou, která zahrnuje obor maloobchod a velkoobchod, tak vzniká i podezření na neoprávněné podnikání.

U právnické osoby je v případě kontroly průšvih nevyhnutelný. Počítám, že mohou očekávat pokutu za neúplné účetnictví, dodanění příjmů a pokud jsou plátci tak i doměření DPH.
Fyzická osoba by snad mohla ukecat osobní spotřebu (pokud nakupuje přiměřeně), ale faktury by měla prohnat evidencí. Nebo se spolehnout, že se financové vyřádějí na PO a živnostníky nechají být.
IP zaznamenána

šárka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
Nákupy v Makru
« Odpověď #2 kdy: Říjen 20, 2009 »

Děkuji moc Zdeničko,tak nějak jsem si to myslela. :-))
IP zaznamenána

lenka1970

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Nákupy v Makru
« Odpověď #3 kdy: Říjen 25, 2009 »

Dobrý den,
po přečtení předchozího e-mailu bych potřebovala si ujasnit  situaci ohledně nákupů v Makru. Píšete, že v Makru mohou nakupovat jen podnikatelé. Může se zaregistrovat v Makru i pravnická osoba škola ? Osobně si myslím, že ne, protože to není podnikatelský subjekt, ale tuhle jsem se setkala s jiným názorem a protože nemám s tím žádné zkušenosti jsem na pochybách.
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákupy v Makru
« Odpověď #4 kdy: Říjen 30, 2009 »

Zkuste kontaktovat přímo Makro: http://www.makro.cz/
IP zaznamenána
Stran: [1]