Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: auto v pronájmu  (Přečteno 1560 krát)

Pavla69

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
auto v pronájmu
« kdy: Srpen 25, 2009 »

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat:
Jsme Česká firma spol. s r.o. a máme v pronájmu osobní automobil. Smlouva o pronájmu je s firmou v Německu, tudíž nám chodí i fa z Německa.
Tímto autem dojíždí do naší firmy v Česku společník, který bydli v Německu. Společník mi předkládá účtenky za PHM.
Já tyto účtenky za PHM dávám do účetnictví jako daňově neuznatelné náklady.
Ty faktury o pronájmu auta ale jsou v účetnictví jako daňově uznatelné náklady naší firmy - děláme i knihu jízd.
Auto není v majetku firmy
Tak nevím jestli jsou obě věci správně nebo špatně. Jestli jedna souvisí s druhou.
Budu moc ráda když mi poradíte. Moc děkuji Pavla
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
auto v pronájmu
« Odpověď #1 kdy: Srpen 26, 2009 »

Postupovala bych stejně, jako u českého společníka. Pokud bezplatně využívá auto, pronajaté firmou, pro soukromé cesty, tak bych mu přidanila příjem ve výši 1% ze vstupní ceny auta (minimálně 1.000,- Kč) podle § 6/6 ZDP. PHM, které spotřeboval při cestách z místa bydliště do místa výkonu práce (pokud je i zaměstnancem), nebo  do sídla společnosti a zpět, bych účtovala nedaňově. Můžete mu sice vnitřním předpisem či smlouvou přiznat i tyto cestovní náhrady, pak budou pro firmu daňově uznatelné, ale u zaměstnance (společníka, jednatele) je bude nutné přidanit, neboť se jedná o náhrady nad limity stanovené zákoníkem práce.

Podotýkám, že tyto stránky jsou určeny především pro OSVČ, problematika právnických osob zde není řešena. Zkuste například diskuzi zde: http://business.center.cz/business/diskuze/
IP zaznamenána
Stran: [1]