Témata > Zaměstnání

Sleva na pojistném

<< < (2/6) > >>

Zdena:
Sleva může činit maximálně 25% vyměřovacího základu zaměstnance, v uvedeném případě 650,- Kč.

evelina:
Vážená paní Zdeno,jako začínající podnikatelka po řádném kursu,z UP a dotací jsem vážně onemocněla ,nevím zda nebudu muset i na operaci a dělám si velke starosti .Manžel za mne platí jen nemocens.připojiš.ale podnikala jsem 2měsíce a vubec nevím kdy budu schopna pokračovat,za tak kratkou dobu jsem měla jen vydaje se zakládáním firmy ,aproto prosím o odpověd zda je možné ze zdravot.duv.přerušit podnikání,i když jsem vázána dohodou na 2roky ,nebo v opačném případě zda je možné požádat o odklad nebo tyto zaležitosti mám řešit až po ukončení PN .Mam obavy aby mi nevznikly problémy s vrácením kč za kurs,dotaci a pod Předem děkuji za odpověd Vaš novy host Evelina

Zdena:
Dobrý den, paní Evelino. Lituji, ale s dotacemi od ÚP nemám praktické zkušenosti. Určitě jste ale uzavřela s úřadem práce písemnou dohodu, ve které jsou uvedeny podmínky, za kterých byste byla povinna vrátit příspěvek, nebo jeho část. Zkuste dohodu pečlivě pročíst, nebo se informujte přímo na ÚP, co považují za porušení podmínek dohody.

Kdyby vám na ÚP uznali přerušení živnosti ze zdravotních důvodů, tak raději dlouho neotálejte a živnost přerušte, abyste zbytečně nemusela platit vysoké pojistné na zdravotní a sociální pojištění (předpokládám, že jste OSVČ hlavní a máte povinnost odvádět pojistné z minimálního vyměřovacího základu bez ohledu na skutečnou výši příjmů). Píšete, že za vás manžel platí nemocenské připojištění, takže zřejmě nejste nemocensky pojištěna u své OSSZ. V tom případě nebudou OSSZ ani zdravotní pojišťovna brát ohled na vaši pracovní neschopnost a musela byste platit minimální pojistné. Snížení minimálního vyměřovacího základu při nemoci se vztahuje jen na OSVČ, které mají nárok na nemocenské dávky, které plynou z nemocenského pojištění OSVČ, nikoliv z nemocenského připojištění, uzavřeného na komerční bázi.

Pokud to bude možné, tak dejte vědět, jak jste pochodila na ÚP.

Držím palce a přeji brzké uzdravení.      Zdena

Kamila:
Dobrý den, mám dotaz ohledně mimořádné slevy na pojistném. DPČ uzavřená od 1.1.09 a zaměstnání není práce malého rozsahu. Od 1.5. byl sepsán dodatek ze kterého vyplývá, že od 1.5. je tato DPČ zaměstnáním malého rozsahu. Tato DPČ trvá do konce roku 2009 tedy k 31.8.je zaměstnancem. Jak ale při momořádné slevě, má organizace za takového zaměstnance nárok na mimoř. slevu za měsíce leden - duben?? Děkuji  za názor

Zdena:
Nevidím důvod, který by vám bránil v uplatnění mimořádné slevy za 01/09 - 04/09.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

[*] Předchozí strana

Přejít na plnou verzi