Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Neplnoletý student tvoří webové stránky  (Přečteno 1800 krát)

Jan Tvrdík

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
    • http://merxes.cz
Neplnoletý student tvoří webové stránky
« kdy: Červenec 02, 2009 »

Jsem neplnoletý student bez živnostenského listu a zabývám se programováním webových stránek.

Lze zdanit zakázku u které jsem se s klientem nikdy nesetkal a veškerá komunikace probíhá přes internet nebo k tomu potřebuju nějaký papír, který obě strany podepsaly? Protože celkový roční příjem přesáhne 20 000 Kč, tak to nelze pokládat za příležitostnou činnost.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Neplnoletý student tvoří webové stránky
« Odpověď #1 kdy: Červenec 04, 2009 »

Smlouvy se dají uzavírat i ústně, mohli jste se dohodnout třeba po telefonu. Viděla bych to na nějakou smlouvu podle občanského zákoníku (smlouva o dílo, smlouva příkazní), smlouvu podle autorského zákona bych raději nebrala, z autorské činnosti se odvádí zdravotní a sociální pojištění. Příjem lze přiznat k dani z příjmů jako ostatní příjem podle § 10 ZDP.
IP zaznamenána

Jan Tvrdík

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
    • http://merxes.cz
Neplnoletý student tvoří webové stránky
« Odpověď #2 kdy: Červenec 05, 2009 »

Je smlouva nezbytnou součástí pro zdanění, nebo lze příjmy zdanit i bez podepsané smlouvy? Případně je na to zdanění potřeba ještě něco? Chápu to dobře tak, že budu muset vyplnit daňové přiznání + jeho 2. přílohu, kde své příjmy uvedu jako příležitostnou činnost?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Neplnoletý student tvoří webové stránky
« Odpověď #3 kdy: Červenec 06, 2009 »

Nepotřebujete mít podepsanou papírovou smlouvu, stačí vyplnit daňové přiznání a přílohu č. 2. Druh příjmu příležitostná činnost. K dosaženému příjmu můžete uplatnit i výdaje, které jste schopen prokázat.

Co se týká typu smlouvy, to jsem jen přemýšlela nahlas. Pokud byste uzavřel (třeba per huba) smlouvu podle autorského zákona (nárokujete si nějaká autorská práva), pak byste vyplňoval přílohu č. 1, neboť by se jednalo o příjem podle § 7/2/a) ZDP.
IP zaznamenána
Stran: [1]