Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Založení živnosti - takový malý začarovaný kruh?!?  (Přečteno 2599 krát)

pp

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10

Nejdříve poděkování tvůrcům celého webu \"jakpodnikat.cz\".

A nyní k otázce:

hodlám si založit volnou živnost (kancelářského typu). Tuto hodlám provozovat mimo trvalé bydliště v pronajaté kanceláři (viz podotázka dole).

A tady mám \"logický\" problém: jak pronájem kanceláře, tak i zřízení podnikatelského běžného účtu v bance přece bych měl provést až PO registraci na živnostenském úřadě (tj. až mám přidělenemo IČ), ale zároveň po mě úřad chce, abych tyto údaje vyplnil už při podání žádosti?!? Co tedy učinit dříve:

a) registraci bez uvedení bankovního spojení a místa podnikání (a tyto ihned po přidělení IČ zajistit a zpětně ohlásit živnostenskému úřadu)

anebo

b) napřed (jako občan, ještě ne podnikatel) zajistit pronájem kanceláře a bankovní účet, potom registrovat a následně po přidělení IČ změnit jak nájemní smlouvu, tak i detaily bankovního účtu?

Obojí mi připaá strašně \"kostrbaté\".

A podružná otázka: kdysi dávno platívalo, že pokud podnikatel podnikal z místa trvalého bydliště a zároveň měl na místo trvalého bydliště hypotéku k bydlení (jako občan, ne podnikatel), tak si nemohl úroky z hypotéky odpočítávat z daní. Platí toto stále?
IP zaznamenána

Elinenka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Založení živnosti - takový malý začarovaný kruh?!?
« Odpověď #1 kdy: Duben 27, 2009 »

Dobrý den, chtěla bych Vás touto cestou poprosit o radu. Mám seminární práci na téma Podnikání v maloobchodě, konkrétně mám cukrovinky a cukrářské výrobky. Bohužel si nejsem jistá, zda mi na provoz cukrárny stačí živnost volná, nebo si musím vyřídit i živnost na hostinskou činnost, abych mohla hosty obsluhovat. Děkuju moc za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Založení živnosti - takový malý začarovaný kruh?!?
« Odpověď #2 kdy: Duben 28, 2009 »

pro pp:

Je celkem jedno, jak budete postupovat. Jste fyzická osoba, takže RČ i IČ se vztahují k jedné a té samé osobě, běžný účet i nájemní smlouvu můžete mít jen na RČ. Při registraci na ŽÚ nemusíte uvádět bankovní spojení - nemáte vůbec povinnost mít běžný účet, ale můžete si ho zřídit kdykoliv později. Místo podnikání musí být uvedeno, většinou jím bývá trvalé bydliště. Pokud byste chtěl uvést jiné místo podnikání, pak bude ŽÚ s největší pravděpodobností vyžadovat nájemní smlouvu, či jiný užívací titul k prostorám, ve kterých chcete mít místo podnikání. Také můžete mít pronajatou kancelář nahlášenou jako provozovnu (místem podnikání bude trvalé bydliště), pak byste při vyřizování živnosti mohl uvést jen místo podnikání, nájemní smlouvu byste mohl uzavřít později (už s IČ) a pak teprve nahlásit na ŽÚ provozovnu.  

Úroky z hypotéky byste nemohl uplatňovat (v plné výši) v případě, že byste předmět bytové potřeby třeba i částečně pronajímal. Místo podnikání nemá vliv na možnost uplatnění úroků - jde o místo, odkud pouze řídíte a plánujete své podnikatelské aktivity.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Založení živnosti - takový malý začarovaný kruh?!?
« Odpověď #3 kdy: Duben 28, 2009 »

Citace: Elinenka
Dobrý den, chtěla bych Vás touto cestou poprosit o radu. Mám seminární práci na téma Podnikání v maloobchodě, konkrétně mám cukrovinky a cukrářské výrobky. Bohužel si nejsem jistá, zda mi na provoz cukrárny stačí živnost volná, nebo si musím vyřídit i živnost na hostinskou činnost, abych mohla hosty obsluhovat. Děkuju moc za odpověď.
Podle mého názoru stačí živnost volná, hosté si přece mohou odnášet dortíky ke stolkům sami. Pokud byste ale chtěla některé výrobky sama vyrábět, pak byste potřebovala oprávnění k řemeslné živnosti Pekařství a cukrářství.
IP zaznamenána

pp

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Založení živnosti - takový malý začarovaný kruh?!?
« Odpověď #4 kdy: Květen 05, 2009 »

@zdena: děkuji

PS: IČ již mám , a to i bez účtu a kanceláře... (čili potvrzuji platnost Vašich rad. ještě jednou děkuji).
IP zaznamenána
Stran: [1]