Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: jak odepsat v DE prošlé zboží ?  (Přečteno 2992 krát)

vitek_v

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
jak odepsat v DE prošlé zboží ?
« kdy: Září 29, 2009 »

Dobrý den,
začínám podnikat coby prodejce krmiv pro domácí zvířata (pes, kočka...) Občas se stane, že nakoupím z velkoskladu takové krmivo, které si nakonec zákazník nekoupí, mě zůstane na skladě a nepodaří se mi jej prodat ani se slevou. Po době min. trvanlivosti je již nemohu prodat, neutržím tedy žádný zisk. Fakturu s tímto zbožím mám již však uvedenou v nákladech. Jak lze tedy toto zboží odepsat? Jak konkrétně dokladovat likvidaci, když se fakticky jedná o vyhození, např. 2 kg pytle granulí do kontejneru?
Jak řešit mimoádnosti, napříklads situaci, kdy se mi zboží poškodí (roztrhne obal) a je tedy neprodejné?

Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
jak odepsat v DE prošlé zboží ?
« Odpověď #1 kdy: Září 30, 2009 »

Při likvidaci prošlého zboží postupujte podle ustanovení § 24/2/zg) zákona o daních z příjmů (cituji):

výdaje (náklady) vzniklé v důsledku prokazatelně provedené likvidace zásob materiálu, zboží, nedokončené výroby, polotovarů a hotových výrobků .......
K prokázání likvidace je poplatník povinen vypracovat protokol, kde uvede důvody likvidace, způsob, čas a místo provedení likvidace, specifikaci předmětů likvidace a způsob naložení se zlikvidovanými předměty, a dále uvede pracovníky zodpovědné za provedení likvidace.

Doporučuji konzultaci se správcem daně, zda nebude požadovat nějaké další důkazní prostředky.

Poškozené obaly snad poradí někdo jiný. Podle mého názoru se jedná o škodu, kterou někdo způsobil, odpovídá za ni a měl by ji tedy nahradit.
IP zaznamenána
Stran: [1]