Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přehled pro ČSSZ a ZP  (Přečteno 1451 krát)

Jitulka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Přehled pro ČSSZ a ZP
« kdy: Březen 24, 2009 »

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak vyplnit přehledy, když jsem zaměstnanec na 0,5 úvazek, nedosahuji minimální mzdy a zároveň jsem od 1.6. 2008 dle ŽL OSVČ, příjem z podnikání je cca 25.000 výdaje jsem v daň přiznání uplatnila paušálem, nevím si však rady s přehledy. Na SP jsem od 7 měs. platila zálohy na ZP jsem zálohy neplatila.  Je správně má doměnka, že pokud nedosahuji ze závislé činnosti minimální mzdu je pro mne příjem z podnikání hlavní činnost po dobu 7 měsíců? Takto mi vychází na SP a ZP šílené nedoplatky i přesto, že jsem si nic nevydělala.
Děkuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přehled pro ČSSZ a ZP
« Odpověď #1 kdy: Březen 24, 2009 »

Pro účely SP budete považována za OSVČ hlavní, neboť váš příjem ze zaměstnání byl za rok 2008 byl nižší, než 96 tis. Kč (započítává se i případná nemocenská).
U ZP je důležité, že jste měla příjem ze zaměstnání vyšší, než z podnikání. Zaměstnání je vaším hlavním zdrojem příjmů, z podnikání máte vedlejší příjem a pojistné budete platit pouze ze skutečného rozdílu příjmů a výdajů (844,- Kč).
IP zaznamenána

Jitulka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Přehled pro ČSSZ a ZP
« Odpověď #2 kdy: Březen 25, 2009 »

Můžete mi prosím ještě poradit, kde se dá najít, že u ZP je rozhodný to, že příjem ze zaměstnání byl vyšší než z podnikání? Dále bych se chtěla poradit ohledně dostrhávání odovodů na SP a ZP do minimální mzdy. Nevíte jak si to můžu ověřit? zaměstnavatel tvrdí že mi tyto odvody dopočítává a sráží ze mzdy na potvrzení o přjímech jsou příjmy z 0,5 úvazku 52 033,-- pojistné 18.236,-- zálohy daň hrazeny nebyly za celý rok 2008. Ráda bych si to přepočítala, ale nevím přesně jak.
Děkuji za radu a přeji hezký den
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přehled pro ČSSZ a ZP
« Odpověď #3 kdy: Březen 25, 2009 »

Nenajdete, není to rozhodný, spletla jsem se, omlouvám se:-)

Pro účely pojistného na ZP je rozhodná skutečnost, že jste byla zaměstnána a zaměstnavatel odvedl pojistné z minimálního vyměřovacího základu. Vyplývá to z ustanovení § 3a/3/b) zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění:
 Minimální vyměřovací základ neplatí pro osobu, která současně vedle samostatné výdělečné činnosti je zaměstnancem a odvádí pojistné z tohoto zaměstnání vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu stanoveného pro zaměstnance.
(nejste považována za OSVČ hlavní jako u sociálního pojištění)

Zaměstnavatel dopočítává pojistné do minima pouze u zdravotního pojištění, sociální odvádí podle skutečné hrubé mzdy. Zkuste si to přepočítat (pozor - po měsících) zde:
http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-ciste-mzdy.php?stayform=true
IP zaznamenána
Stran: [1]