Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: začátek podnikání  (Přečteno 1547 krát)

ikocova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
začátek podnikání
« kdy: Březen 23, 2009 »

Dobrý den. Manžel si založil živnostenský list na stavbu PC, maloobchod a prodej použitého zboží. Ještě před začátkem podnikání pořídil nějaké PC komponenty, které by v rámci podnikání chtěl prodat. Na tyto komponenty však nemá žádný doklad o koupi, tudíž je nemůže uvést jako zřizovací náklady - nákup zásob. Je možné i přesto tyto komponenty v rámci podnikání prodat a tedy celý příjem z prodeje zdanit, či bude ze strany finančního úřadu či živnostenského úřadu nějaký problém a jak toto uvést v daňové evidenci ? Dále bych se chtěla zeptat, zda je možné v daňové evidenci jako výdaj uvést i nějakou poměrnou část ( např. 50%) z faktury na  jeho mobilní telefon a také na pevnou linku a internet ( prodej bude probíhat přes internet), když tyto faktury jsou vystavovány na moje jméno nikoliv na manželovo (máme společné vyúčtování několika mobilních telefonů - smlouva je vedena na mne, internet také )? Dále pak máme osobní auto, které bude manžel příležitostně používat k podnikání ( nebude zahrnuto do obchodního majetku), i zde jsem však jako provozovatel uvedena já, bylo však nabyto za doby trvání manželství a je ve společném jmění). Je mi jasné, že se musím přihlásit k silniční dani, je platba této daně daňově uznatelný výdaj a bude ji moci manžel jako daňově uznatelný výdaj uplatnit, ačkoliv budu plátce já ( z důvodu práce ve státní správě nemohu být uvedena jako spolupracující osoba)? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
začátek podnikání
« Odpověď #1 kdy: Květen 06, 2009 »

PC komponenty může manžel prodat i v případě, že neuplatní výdaj, spojený s jejich nákupem. Uplatnění výdaje je právo, nikoliv povinnost. Podle mého názoru by je ale mohl nakoupit od několika nepodnikajících příbuzných či známých (u kterých je příjem z prodeje komponentů osvobozen od daně) v době podnikání a bude mít jednak doklad o nákupu, jednak výdaje.
Výdaje na telefon a internet lze uplatnit i když jsou faktury vystaveny na vaše jméno, platby hradíte ze společných prostředků.
Vámi zaplacenou silniční daň manžel bez problémů uplatní ve výdajích na podnikání podle ustanovení § 24/2/u) zákona o daních z příjmů.
IP zaznamenána
Stran: [1]