Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: provozovna/místo podnikání  (Přečteno 3985 krát)

mrsulka

  • Host
provozovna/místo podnikání
« kdy: Srpen 13, 2008 »

Dobrý den, prosím o následující informaci: Jako OSVČ jsem registrovaná podle místa trvalého pobytu - tj. mimo Prahu. Bydlím ale v Praze (nájem) a fakticky budu podnikání vykonávat také v Praze.

1) Pro živnostenský úřad je místem podnikání Praha, nebo je místem podnikání automaticky místo trvalého pobytu a v Praze bych si musela zřídit provozovnu? V Praze bych také přebírala veškeré dopisy.

2) Jak je to s náklady spojenými s podnikáním v Praze v případě registrace OSVČ mimo Prahu - např. poměrná část nájemného, internet na adr. v Praze ....

3) Vzhledem k tomu, že v Praze jsem v nájmu, musela bych zařídit souhlas vlastníka s podnikáním. Je možné nějakým způsobem vyřešit náklady ad 2) pokud mi majitel odmítne dát souhlas s podnikáním v jeho bytě?


Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
provozovna/místo podnikání
« Odpověď #1 kdy: Srpen 20, 2008 »

1) Místem podnikání FO je místo trvalého bydliště. V Praze můžete mít provozovnu.
2) Výdaje, spojené s provozem provozovny, jsou plně daňově uznatelné, neboť provozovnu máte pouze k podnikání, bydlet můžete jinde (v Praze).
3) Souhlas vlastníka se zřízením provozovny asi nedostanete, musel by byt (nebo jeho část) rekolaudovat na nebytové prostory. Pokud budete mít v Praze soukromě pronajatý byt, pak  byste mohla uplatnit náklady uvedené v bodu 2) jen v poměrné výši a to v takové, kterou jste schopna obhájit jako výdaj nutný k zajištění a udržení příjmů. Raději zkuste konzultovat tuto záležitost se svým správcem daně, jakou výši výdajů bude ochoten vám uznat.
IP zaznamenána

mamos

  • Host
provozovna/místo podnikání
« Odpověď #2 kdy: Březen 25, 2009 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s místem podnikání, když budu provádět manikúru/pedikúru u zákazniků doma, případně nehtovou modeláž v mém místě bydliště. Co mám uvést jako místo podnikání. Pokud bych zadala jako místo podnikání adresu bydliště, co všechno musí prostor splňovat (byl by to malý prostor přepažený paravanem)? Jsou v tomto případě nějaké vyšší poplatky za elektřinu, daň z nemovitosti? Pedikúra bude na 100% mobilní. Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána
Stran: [1]