Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: provozování živnosti a mateřská  (Přečteno 1981 krát)

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
provozování živnosti a mateřská
« kdy: Březen 13, 2009 »

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně provozování živnosti v době mateřské.
Před nástupem na první mateřskou dovolenou jsem byla zaměstnaná, to i nadále trvá, pouze jsem na rodičovském příspěvku. Při rodičovském příspěvku jsem si před rokem založila živnost, která je považována za vedlejší činnost. Nyní budu nastupovat na druhou mateřskou, kterou si budu opět nárokovat ze zaměstnání. Můžu já v době pobírání mateřské i nadále provozovat svoji živnost, ze které nárok na výplatu mateřské nemám? Můžu ji provozovat sama (vlastními silami) nebo prostřednictvím někoho jiného, s tím, že příjmy si budu fakturovat já? Pro rok 2009 budu i nadále považována za OSVČ vedlejší, protože přesáhnu příjmy ze zaměstnání (včetně mateřské) vyšší než 96 000,-. Nemůže mi sociálka zrušit výplatu mateřské, když nepřeruším živnost a budu nadále svoji živnost provozovat?
Předem děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
provozování živnosti a mateřská
« Odpověď #1 kdy: Březen 16, 2009 »

Samostatnou výdělečnou činnost můžete vykonávat osobně - PPM  budete pobírat z pojištění zaměstnanců. Osobní výkon činnosti by byl překážkou pouze v případě, že byste pobírala PPM ze zdrojů nemocenského pojištění OSVČ (platila jste si dobrovolné nemocenské u své OSSZ). Pro posouzení, zda jste v roce 2009 OSVČ hlavní, nebo vedlejší, už nebude důležitá výše příjmů ze zaměstnání, ale skutečnost, že vykonáváte zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění zaměstnanců.
Doba, kdy pobíráte PPM nebo nemocenskou v souvislosti s těhotenstvím a porodem z nemocenského pojištění zaměstnanců, je považována za výkon zaměstnání a proto budete považována za OSVČ vedlejší..
IP zaznamenána

MarketaS

  • Host
provozování živnosti a mateřská
« Odpověď #2 kdy: Březen 21, 2009 »

Dobry den pracuji rok a půl v Anglii a jsem v patem měsíci těhotenství, vznikl mi tu nárok na materskou dovolenou po dobu šesti měsíců. Já bych ale chtěla být po porodu (v Anglii), v Čechách, budu mít nárok na porodné a dávky mateřské popř. na jiné dávky a co pro to udělat? Děkuji za radu
IP zaznamenána
Stran: [1]