Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jak podnikat  (Přečteno 2830 krát)

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 579
    • http://www.jakpodnikat.cz
Jak podnikat
« kdy: Červen 16, 2008 »

Než napíšete dotaz, projděte články k dani z příjmů a daňovému přiznání:
 
http://www.jakpodnikat.cz/dan-z-prijmu.php
IP zaznamenána

Jaco

  • Host
Jak podnikat
« Odpověď #1 kdy: Leden 24, 2009 »

1 dotaz. Je nutné podávat daňové přiznání z prodeje cenných papírů (držení pod časovým testem 6 měs.). Příjem byl 25 000, prokazatelné náklady 26 000 (ztráta). Jde mi o to, pokud by byl příjem (i přes ztrátu) vyšší než je třeba nějaká povolená výše, zda daňové přiznání podávat sám dodatečně (svého zaměstnavatele přiznání za mě nechat udělat) nebo vše provést sám najednou.
2.dotaz. Budu-li mít příležitostný výdělek, musím podávat daňové přiznání? Nerozumím částkám, které se často objevují \"výdělek do 6 000\" a \"výdělek do 20 000)? Moc děkuji za odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Jak podnikat
« Odpověď #2 kdy: Leden 25, 2009 »

1. správně byste měl podat daňové přiznání sám, nežádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně a provést vše najednou. Tato povinnost plyne z ustanovení § 38g, odst. 2 zákona o daních z příjmů - měl jste příjem (rozumí se hrubý příjem), který nebyl osvobozený od daně, ani nebyl zdaněn u zdroje a byl vyšší, než 6.000,- Kč. Buď povinnost splníte, nebo ne:-)

2. příjem z příležitostné činnosti, nebo pronájmu movité věci, který nepřesáhne částku 20 tis. Kč za rok, je osvobozen od daně a nemusíte kvůli němu podávat daňové přiznání. Ovšem přesná definice příležitostné činnosti není nikde uvedena, mělo by se jednat o jednorázovou, spíše nahodilou záležitost. Jestliže jste zaměstnán a máte příjmy, které nejsou osvobozené (například ze soustavné činnosti - ze živnosti, z pronájmu, neosvobozený prodej cenných papírů atd.) vyšší, než 6 tis. Kč, pak máte povinnost podat daňové přiznání.
IP zaznamenána

kukajda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Jak podnikat
« Odpověď #3 kdy: Březen 02, 2009 »

Prosím o odpověď: Student provozuje webové stránky, ke kterým má vlastnická práva jakožto autor. Má tam zřízené reklamní plochy a dostavá peníze za to, že si lidi kliknou na reklamní odkaz té firmy, co to provozuje. Považuje se příjem takto získaný za příležitostný? Domnívám se, že ne a kdyby došlo k překročení částky 6.000,- Kč, tak by měl povinnost podat daňové přiznání. Je moje úvaha správná? Jsem mzdová účetní, mám omezené znalosti potřebné pro mou práci, neznám všechny druhy příjmů a povinnosti podání DP. Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Jak podnikat
« Odpověď #4 kdy: Březen 03, 2009 »

Jedná se o soustavnou činnost (webové stránky běží stále, reklamy tam jsou stále) , vykonávanou samostatně, provozovanou pod vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a za účelem dosažení zisku - studentova činnost vykazuje znaky živnostenského podnikání a jeho příjem bych nepovažovala za nahodilý - tedy za příjem, který je osvobozen od daně, pokud nepřekročí 20 tis. Kč za rok. Pokud je student zároveň zaměstnancem a došlo by k překročení částky 6.000,- Kč za rok (pozor - jde o příjem před odečtením výdajů), pak by opravdu měl podat daňové přiznání. Pokud nemá příjmy ze závislé činnosti, pak by podával daňové přiznání v případě, že jeho příjmy byly vyšší, než 15.000,- Kč za rok.
IP zaznamenána
Stran: [1]