Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: podnikaní částečného inv. důchodce  (Přečteno 1502 krát)

honza

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
podnikaní částečného inv. důchodce
« kdy: Leden 12, 2011 »

Dobrý den paní Zdeno,
Chtěl bych se zeptat, otec dostal výpověď v zaměstnání a teď z největší pravděpodobností půjde na PÚ. Jde mi o to, zda jako částečný inv.důchodce a při zřízení živnosti bude lepší mít to zaregistrované na něj, nebo to bude lepší na mě jako zaměstnaného, za kterého platí soc. a zdr. zaměstnavatel a on by byl jen mým odpo.zástupcem se kterým bych uzavřel jen nějakou dohodu. Jde o to, že by to byla vedlejší činnost, která by nás (zatím) ani jednoho jako hlavni neuživila.
Podle nějakého zákona jsem se dočetl, že si může na PÚ přivydělat 4000kč měsíčně, takže pokud bychom se do toho vlezli tak to bude v pořádku, nebo to bude on nebo já muset zdanit.
Mohla byste prosím poradit, co bude v našem případě nejlepší udělat.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
podnikaní částečného inv. důchodce
« Odpověď #1 kdy: Leden 16, 2011 »

Pozor, od 1.1.2011 je změna, pokud bude otec pobírat podporu v nezaměstnanosti, tak si nesmí přivydělávat.

Podle mého názoru byste raději měli živnost zaregistrovat na vás jako na zaměstnaného. Tatínek by se mohl přihlásit na ÚP a vydržet tam alespoň tak dlouho, dokud mu budou vyplácet podporu a pak se uvidí. Kdyby se mezi tím živnost rozjela, tak by si tatínek třeba mohl na ÚP požádat o dotaci na vytvoření nového pracovního místa, nebo o překlenovací příspěvek na rozjezd podnikání (podmínky jsou individuální, nutno zjistit na příslušném ÚP) a začal by podnikat na svoji živnost.
IP zaznamenána

honza

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
podnikaní částečného inv. důchodce
« Odpověď #2 kdy: Leden 19, 2011 »

Děkuji za odpověď, to jste mě překvapila s tou novinkou. Ještě bych se zeptal, možná to bude znít hloupě, ale je někde v zákoně, že odpovědný zástupce musí za to dostat zaplaceno. Zní to blbě, ale jestli mi rozumíte, když bude firma na mě a někdo bude vyžadovat fakturu, tak na tu práci potřebuji zástupce a jestli bude otec na UP, tak si tedy nesmí přivydělat.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
podnikaní částečného inv. důchodce
« Odpověď #3 kdy: Leden 19, 2011 »

V živnostenském zákoně není stanoveno, že by odpovědný zástupce musel dostávat nějakou odměnu.
IP zaznamenána

honza

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
podnikaní částečného inv. důchodce
« Odpověď #4 kdy: Leden 19, 2011 »

Tak to jste mě potěšila. Děkuji
IP zaznamenána
Stran: [1]