Témata > Registrace plátce DPH

Musím být plátcem DPH?

<< < (2/6) > >>

Zdena:
Nevadí. Pokud si při podnikání vyděláte víc, než v zaměstnání, tak byste měl platit zálohy na zdravotní pojištění (podnikání se pro vás stalo hlavním zdrojem příjmů), to je jediné, co mě v této souvislosti napadá.

pavlina:
Dobrý den,
začínám s podnikáním, místo podnikání v ČR. Chtěla bych projektovat pro firmu se sídlem na Slovensku, nemá pobočku v ČR. Musím se přihlásit jako plátce DPH?
děkuji

Zdena:
Jen proto, že chcete projektovat pro slovenskou firmu, se nemusíte hlásit jako plátce DPH. V ČR by vám tato povinnost vznikla až při překročení obratu 1 mil. Kč za 12 po sobě jdoucích měsíců a navíc by místo plnění muselo být v tuzemsku.
Pokud budete zpracovávat PD staveb, pak nebude důležité, pro koho (zda pro společnost českou, slovenskou, nebo jinou) ji zpracováváte, ale kde bude místo plnění - místo plnění bude na území státu, kde se předmětná nemovitost nachází (bude nacházet).

yks82:
Dobrý den,

podnikám od 1.2.2009 a od 1.3.2009 jsem (kvůli žádosti obchodního partnera) registrován jako plátce DPH.

V únoru jsem dodával partnerovi zboží na základě dodacích listů a fakturu budu vystavovat až v březnu.

dotazy:
1) Mohu na fakuře již tedy budu uvádět cenu + DPH i přesto, že jsem zboží dodal v únoru?
2) Mohu uplatnit odpočet DPH na toto zboží, které jsem v únoru zakoupil a následně prodal?

a dotaz k zaokrouhlování

dodám-li zboží např. za 520,- Kč + 46,80 Kč DPH, tak v případě úhrady v hotovosti bude zaokrouhlení 0,20 Kč - těchto 20 haléřů mám dát k ceně zboží nebo k DPH? Nebo si je mám vést v daňové evidenci zvlášť jako příjem v důsledku zaokrouhlení?

Předem děkuji za odpověď

Zdena:
1) Den uskutečnění zdanitelného plnění nastal dnem, kdy partner získal právo nakládat se zbožím jako s vlastním (smluvně sjednaná výhrada vlastnictví nehraje v tomto případě roli), zboží převzal v únoru takže budete fakturovat bez DPH - v té době jste ještě nebyl plátcem
2) Nárok na odpočet DPH u tohoto zboží neuplatníte - nevznikla vám povinnost odvést daň z jeho prodeje.

Zaokrouhlování: daň vypočítáváte z ceny bez daně, kterou násobíte koeficientem 0,09. Vypočtenou DPH můžete buď ponechat v haléřích, nebo matematicky zaokrouhlit na nejbližší měnovou jednotku v oběhu, tedy na celé koruny. V případě platby v hotovosti se stejně potřebujete dostat na celé koruny, takže v uvedeném příkladu stačí zaokrouhlit DPH na celé koruny: 502,- + 47,- = 567,- Kč.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

[*] Předchozí strana

Přejít na plnou verzi