Témata > DPH

dobrovolná registrace

(1/1)

olda2:
Dobrý den,
několik let vedu daňovou evidenci jako neplátce DPH. Teď se zřejmě budu muset dobrovolně registrovat k DPH (požadavek obchodního  partnera), můžu se registrovat k libovolnému datu? (např. uprostřed měsíce). Z informací na těchto stránkách jsem to pochopil tak, že poté budu muset navíc pouze evidovat DPH v daňové evidenci a každé čtvrtletí podávat přiznání k DPH. Takže přiznání k dani z příjmu za tento rok udělám standardním způsobem i přesto že v průběhu roku jsem byl neplátcem i plátcem?? Není nějaký problém v tom, že toto podnikání mám jako vedlejší činnost a jako hlavní zdroj příjmů jsem zaměstnán?
 Děkuji

Zdena:
Dobrovolně se můžete zaregistrovat kdykoliv, třeba uprostřed měsíce. Povedete daňovou evidenci - pro účely daně z příjmů + další evidenci - pro účely DPH.  Ukázky zde: http://www.jakpodnikat.cz/platce-dph-danova-evidence.php
Pokud vedete evidenci ručně v peněžním deníku, pak doporučuji obě evidence oddělit, pro každou z daní totiž platí jiná pravidla.

Přiznání k dani z příjmů uděláte standardním způsobem, vaše plátcovství DPH nebude mít vliv. Dosud jste přiznával příjem v částkách, které jste obdržel. Až budete plátcem, pak budete do daně z příjmů přiznávat jen část přijatých peněz - základ daně (částku bez DPH). Totéž bude u výdajů - vaším výdajem pro účely daně z příjmů bude zaplacená částka bez DPH (za předpokladu, že jste měl nárok na odpočet daně, který jste si uplatnil v přiznání k DPH).

Upozorňuji, že daň z přidané hodnoty musíte přiznat ke dni uskutečnění zdanitelného plnění, který může nastat daleko dříve, než budete vykazovat příjem (dostanete zaplaceno) pro účely daně z příjmů. Nárok na odpočet DPH si můžete uplatnit bez ohledu na to, zda jste dodavateli zaplatil, pro účely daně z příjmů můžete uplatnit výdaj až při jeho zaplacení.

Skutečnost, že máte podnikání jako vedlejší činnost, nehraje roli.

Navigace

[0] Seznam témat

Přejít na plnou verzi