Témata > Daň darovací, dědická, z převodu nemovitostí

daň z nemovitosti

(1/4) > >>

Dagmar:
Prosím o radu.Jsem spoluvlastníkem budovy dílny kterou máme zařazenou v majetku,vedeme DE.Složenka o zaplacení daně bude na spoluvlastníka.Ten si může uplatnit jen polovinu do daní.Jakým způsobem máme postupovat aby jsem si mohl druhou polovinu uplatnit i já do daní?Jedná se o daň z nemovitostí a platíme ji poprvé.Děkuji

Zdena:
Zaplacená daň z nemovitosti je daňově uznatelným výdajem podle § 24/2/ch) zákona o daních z příjmů. Ofoťte si složenu druhého spoluvlastníka a uplatněte si ve výdajích svoji polovinu. FÚ ví, že spoluvlastník platil i za vás, takže nebudete mít problém s prokázáním výdaje.

Lucie Jeníková:
dobrý den,

prosím o radu ohledně daně z prodeje nemovitosti.Podrobněji popíši situaci: v roce 2004 v prosinci jsem koupila bývalý podnikový byt za 200 000 Kč, ve kterém žije moje maminka. Smlouvu jsem uzavřela já a podnik. 8.1.2009 jsem tento byt prodala za 850 000 Kč. podle kupní smlouvy se matka musí vystěhovat do konce února 2009.

Maminka se stěhuje do bytu v Pardubicích, který jsem zakoupila v prosinci 2008. Na tento byt jsem si vzala hypotéku , kterou chci částečně splatit penězi z prodeje bytu v Hlinsku.

Potřebovala bych poradit ohledně daně z prodeje nemovitosti. Z jaké částky se tato daň vypočítá a v jaké výši. Trochu jsem to studovala a určitě budu platit 3%. Byt jsme neměli ve vlastnictví 5 let, musím platit navíc ještě 15% nebo mohu využít klauzuli,kde se uvádí, že pokud použiji peníze z prodeje bytu na koupi dalšího bytu, platím jen 3%?Pomohlo by, kdybych si změnila trvalé bydliště?

Jsem z toho zmatená a nevím si rady.

Předem díky moc za radu

Zdena:
V první řadě budete platit daň z převodu nemovitosti - 3% z prodejní, nebo odhadní ceny podle toho, která z cen byla vyšší.

Pro daň z příjmů je důležité, zda jste v prodaném bytě MĚLA BYDLIŠTĚ alespoň 2 roky bezprostředně před prodejem. Nemusela jste tam být hlášena k trvalému pobytu, bydliště se posuzuje podle Pokynu D-300 takto:

Stálým bytem se rozumí byt, který je poplatníkovi kdykoliv k dispozici podle jeho potřeby, ať již vlastní či pronajatý. Tento byt může být poplatníkem pronajat jiné osobě formou, která umožňuje podle potřeby poplatníka obnovení jeho užívání poplatníkem bez prodlevy. Úmysl poplatníka zdržovat se trvale ve stálém bytě se posuzuje vzhledem k okolnostem jeho osobního a rodinného stavu, tj. má-li zde rovněž např. manželku, děti, rodiče, či zda byt je využíván v návaznosti na jeho ekonomické aktivity (podnikání, zaměstnání apod.).

V úvahu přicházejí 3 možnosti:
1. Pokud jste splnila podmínku bydliště alespoň 2 roky bezprostředně před prodejem, pak by byl příjem z prodeje bytu osvobozen od daně z příjmů.

2. Jestliže jste v bytě sice měla bydliště, ale po dobu kratší, než 2 roky bezprostředně před prodejem, pak můžete využít osvobození od daně za podmínky, že příjem z prodeje použijete k uspokojení bytové potřeby.

3.V prodaném bytě jste neměla bydliště (případně někdy v minulosti měla, ale nebylo to 2 roky před prodejem). Doba mezi nabytím a prodejem bude kratší, než 5 let, takže se na vás nevztahuje žádné osvobození. Den nabytí a den prodeje se řídí dnem zápisu v katastru nemovitosti. Pak byste přiznávala ke zdanění příjem ve výši 850 tis. Kč, ke kterému byste uplatnila prokázané výdaje: cenu, za kterou jste byt koupila, částky, které jste vynaložila na opravy, údržbu a technické zhodnocení bytu, výdaje spojené s jeho prodejem (například právní pomoc, nebo služby realitní kanceláře) a daň z převodu nemovitosti.

Lucik:
Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně podání daňového přiznání na daň z nemovitosti. Minulý rok (2008) jsme si koupily byt, změnil se tedy vlastník bytu. Musíme podat do konce ledna daňové přiznání?

Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi