Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Výdaje a pořízení majetku  (Přečteno 1494 krát)

Petr1

  • Host
Výdaje a pořízení majetku
« kdy: Leden 12, 2009 »

Dobrý den,
jsem živnostníkem. Zařídil jsem si na své ičo telefonní číslo ke kterému jsem obdržel telefon. Je možné tento telefon bez jakýchkoli následných problémů prodat? Fakturu za telefon do nákladů asi raději dávat nemám?
A ještě jeden dotaz. V případě, že si koupím na své ičo další věc (například notebook). Poté mi notebook přestane vyhovovat, prodám jej a koupím jiný, jak mám tuto věc uvést ve své daňové evidenci?
Díky a s pozdravem
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Výdaje a pořízení majetku
« Odpověď #1 kdy: Leden 13, 2009 »

Pokud si dáte fakturu za telefon do nákladů, tak se telefon stane součástí vašeho obchodního majetku. Příjmy z prodeje movitých věcí, které byly zařazeny v OM, podléhají dani z příjmů a to ještě 5 let po vyřazení věci z OM. Jedná se o ostatní příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů.
Při prodeji notebooku je vhodnější jej napřed vyřadit z obchodního majetku (stačí poznámka v evidenci majetku) a pak teprve prodat. Příjem sice bude podléhat dani z příjmů, jak jsem uvedla výše, ale nebude alespoň vstupovat do vyměřovacích základů pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění.
IP zaznamenána

Petr1

  • Host
Výdaje a pořízení majetku
« Odpověď #2 kdy: Leden 13, 2009 »

Díky za odpověd. Je tedy lepši fakturu do nákladů nedávat.
Ted k té evidenci majetku - jsem jako živnostník neplátce DPH povinen evidenci vést? Nikde jsem se o tomto nic nedočetl.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Výdaje a pořízení majetku
« Odpověď #3 kdy: Leden 14, 2009 »

Ne, tuto povinnost nemáte, je to na vašem rozhodnutí. V této souvislosti upozorňuji na znění § 25/1/u) ZDP, podle kterého nejsou daňově uznatelnými výdaje na osobní potřebu poplatníka; včetně výdajů vynaložených na opravu, údržbu nebo technické zhodnocení majetku sloužícího k podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, který poplatník uvedený v § 2 nezařadí do obchodního majetku podle § 4 odst. 4,
IP zaznamenána
Stran: [1]