Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Založení živnosti ke konci roku, dohoda první část roku, zdravotní  (Přečteno 1199 krát)

PG

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Dobrý den,

jsem student a zvažuji založení živnosti. Dosud jsem pracoval na dohodu o provedení práce. Chtěl bych poprosit o odpovědi na mé dotazy.

1. Jak jsem vyčetl na těchto stránkách i na jiných místech, tak se první rok vedlejší činnosti neplatí zálohy a až po prvním roce podnikání se zaplatí doplatek za ten první rok a poté se platí zálohy.
Kdybych založil živnost v září 2011, musel bych už v roce 2012 platit zálohy vypočtené z období září-prosinec 2011? Tudíž bral by se jako první rok podnikání rok 2011, i když jsem v něm podnikal jen menší část roku?

2. Dále bych se chtěl zeptat, jak je to s daňovým přiznáním, když jsem v období leden-srpen pracoval na DPP a od září bych měl ŽL. Jsou s tím nějaké komplikace? A částku, ze které se počítá zdrav. pojištění, by tvořil jen zisk ze živnosti (bez zisku z DPP) nebo součet?

3. A poslední otázka. Když podám daňové přiznání, poté přehled příjmů, tak se mi vypočte měsíční částka na zdrav. pojištění (myslím teď obecně, ne příklad nahoře), sociální pojištění neberme v úvahu, nebude tak velký zisk, ale zřejmě to bude stejné. DP i PP jsem podal v březnu no a ty zálohy začnu platit až od dubna nebo doplatím i leden, únor a březen?

Předem děkuji za odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

1. Ano.

2. Žádné komplikace nejsou. Pokud byla z DoPP odváděna zálohová daň, tak tento příjem uvedete do daňového přiznání. Pokud zaměstnavatel odvedl srážkovou daň, tak už nikam neuvádíte.
ZP a SP budete vypočítávat jen z příjmů ze samostatné výdělečné činnosti.

3. Zálohy začnete platit až po podání přehledu, za předcházející měsíce roku nebudete doplácet.
IP zaznamenána
Stran: [1]