Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Podnikání studenta + nejasnosti  (Přečteno 1306 krát)

Rewellis

  • Host
Podnikání studenta + nejasnosti
« kdy: Prosinec 08, 2008 »

Dobrý den, od ledna chci podnikat jako student na volnou živnost a mám pár upřesňujících dotazů.

1. Bude se později někdo zajímat o základní vklad do podnikání? Není vysoké, je to asi čtvrtina maximální částky, od které se musí podávat daňové přiznání. Jedná se mi jen o to, že ty příjmy nemám doložené.

2. Když teď nakupuji materiál a zařízení k předvýrobě, jak to potom zavedu do daňové evidence. To po zahájení podnikatelské činnosti napíši všechny zřizovací náklady se stejným datem?

3. Jednotným registračním formulářem předávám také všem dotčeným úřadům bankovní spojení, ale co když v den podání zatím neexistuje? Je to problém nebo jen po založení účtu uvedu tyto skutečnosti na změnový list a doručím na CRM?

4. U minimálního vyměřovacího základu pro zdravotní pojištění bych neměl platit nic, protože jsem student a má živnost bude vedlejší výdělečná činnost, ale včera jsem našel pro mě novou věc a to § 3c v zákoně č. 592/1992 Sb. Platí tedy pro mě vyměřovací základ nebo ne?

5. Že sleva na dítě jednomu z rodičů ve společné domácnosti zůstane i při zahájení podnikatelské činnosti mi je jasné. Ale jak to bude s přídavky na děti? Zůstává vše neměnné až do 30. září 2009?

6. Při osobním prodeji vystavím příjmový doklad, při zaplacení předem na účet mohu udělat to samé, ale jaký doklad zvolit při posílání na dobírku? Stačí faktura, kterou pak propojím z výpisem z banky?

7. Bude se někdo pídit po značkách (např. dvě písmena - AA) u osobní spotřeby přímo v daňové evidenci?

Předem děkuji za odpovědi
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Podnikání studenta + nejasnosti
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 08, 2008 »

1. Nebude.
2. Záleží na vás, jaký postup zvolíte. Podle § 5, odst.7 zákona o daních z příjmů se přihlédne k těmto výdajům při stanovení základu daně.Můžete k nim přihlédnout při zahájení podnikání (zaevidovat do peněžního deníku s datem prvního dne podnikání) nebo na konci zdaňovacího období (zaevidovat do peněžního deníku k 31.12.), nebo si pro zřizovací výdaje zřídit samostatnou složku, kde si je budete evidovat podle skutečného data a celkovou částku zapíšete jen do daňového přiznání do tabulky E jako úpravu, která snižuje základ daně.
3. Není to problém, živnostník není povinen mít bankovní účet. Číslo účtu sdělujete pouze finančnímu úřadu a zdravotní pojišťovně, takže po zřízení účtu můžete k oznámení buď využít změnový list, nebo (ještě lépe) sám oznámíte číslo účtu FÚ a ZP .
4. § 3c stanoví vyměřovací základ pro výpočet pojistného státu, který platí zdravotním pojišťovnám za své pojištěnce (tedy i za vás), nikoliv vám.
5. Přídavky na děti nevím.
6. Při zaplacení na účet už nevystavujete další příjmový doklad, dokladem o příjmu je výpis z běžného účtu. Při zasílání na dobírku můžete do balíčku vložit paragon, nebo fakturu, peníze (případně nevyzvednutý balíček) si vyzvednete na poště.
7. Nebude.
IP zaznamenána
Stran: [1]