Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Místo podnikání a poplatky a dotaz ohledně daní  (Přečteno 1585 krát)

jerrry

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23

Dobrý den,
předně bych chtěl autorce poděkovat za výborné webové stránky se spoustou informací. Několik posledních večerů se staly mým čtivem, jelikož bych si rád také zařídil živnost a tady jsem našel spoustu odpovědí. Takže opravdu díky, výborný web. A teď k mému dotazu.

Místo podnikání a doručovací adresa
Nyní bydlím v pronájmu v bytě, nicméně trvalé bydliště mám stále u rodičů v rodinném domku. Už jsem se byl ptát na živnostenském úřadě, a kdybych chtěl mít místo podnikání v pronajímaném bytě, pak musím mít souhlas majitele bytu (to by nebyl problém). Nicméně mě se více líbila možnost dát si místo podnikání do místa trvalého bydliště + zřídit doručovací adresu v místě pronajímaného bytu (v takovém případě prý nepotřebuji souhlas majitele byt).
Chtěl bych se ale zeptat, když si dám místo podnikání do rodinného domku, nezmění se tím například nějaké poplatky za elektřinu nebo nenaskočí jiné výdaje (tím, že tam bude místo podnikání). Moje živnost je volná (tvorba internetových stránek a prodej internetové reklamy) a nepotřebuji k ní tedy žádnou provozovnu. Jde mi o to, zda pokud budu mít na trvalém bydlišti místo podnikání, tak aby rodiče nemuseli platit například vyšší výdaje za elektřinu atd.

Sazba DPH
Nyní jsem svou činnost provozoval cca rok a půl pod tátovou s.r.o. firmou, která je plátce DPH. Chtěl bych se zeptat, jak se to bude nyní účtovat, když jako OSVČ chci být neplátce. Dříve jsem jako plátce vystavil fakturu za banner například na 1500,- Kč, ke kterému se přičetlo DPH 19%, celková cena pak byla 1785,- Kč včetně DPH, s tím že daň se pak odečetla jak u mě, tak i u zadavatele. Nejsem si ale nyní přesně jistý, jak se to fakturuje, když nejsem plátce, zda na fakturu píši celou částku, tedy 1500,- a o dani se již nezmiňuji nebo je tam něco, na co je třeba si dát pozor?

Za případné odpovědi předem děkuji,
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Místo podnikání a poplatky a dotaz ohledně daní
« Odpověď #1 kdy: Listopad 28, 2008 »

1) To nehrozí. V místě podnikání svoji činnost pouze plánujete a organizujete, ale neprovozujete. Zvýšené sazby za elektřinu platí podnikatelé v provozovnách. Totéž bude u daně z nemovitosti - není třeba platit vyšší sazbu, neboť nemovitost, ani její část není používána k podnikání.

2) Jestli chcete jako neplátce docílit příjmu ve výši 1.500,- Kč za banner, pak bude tato částka vaší konečnou cenou. Pokud si u vás banner objedná plátce, pak si nic neodečte, protože vaše cena nebude obsahovat DPH, fakturovanou částku zaúčtuje pouze do nákladů.
Kdybyste byl plátcem, tak jim ten samý banner zřejmě prodáte za 1.785,- Kč, z toho 1.500,- Kč bude váš příjem z podnikání (pro účely daně z příjmů) a 285,- Kč vaše daňová povinnost k DPH. Odběratel si zaúčtuje náklad ve výši 1.500,- Kč a uplatní nárok na DPH ve výši 285,- Kč.
IP zaznamenána

jerrry

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
Místo podnikání a poplatky a dotaz ohledně daní
« Odpověď #2 kdy: Listopad 29, 2008 »

Díky moc za rychlou odpověď :-)
IP zaznamenána
Stran: [1]