Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Prodej stavebního stroje  (Přečteno 260 krát)

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 113
Prodej stavebního stroje
« kdy: Únor 11, 2020 »

Dobrý večer, paní Zdenko, je opět období DPFO a já mám na Vás jeden dotaz, OSVČ, plátce DPH si pořídil v roce 2018 tzv. bobek, stroj, kterým chtěl dělat výkopové práce  z důvodu pokládání kanalizace. PC byla 80.000, zařazeno do OM a na konci roku jsem dala  celý odpis, při nákupu bylo  uplatněno DPH. Tento stroj, ale nebyla příliš dobrá koupě a z důvodu poruchovosti je v březnu 2019 prodal. Prodej za podstatně vyšší cenu, než nákup, takže odvod DPH a teď jsem uvažovala, že prodej dám do par. 10, P bude rodejní cena  a výdej ZC, ponížená o poloviční odpis, nebo odpis nedám a dám ZC z roku 2018. Jde mi o to, zda to můžu dát do par. 10, nebo je prodej příjmem  par. 7? Pokud ano, co bude jako výdaj u par. 7, pouze poloviční odpis?
Hlavně mi to vše skočí do přehledu pro OSSZ a VZP. Děkuji moc za Váš čas a pěkný večer.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14913
Re:Prodej stavebního stroje
« Odpověď #1 kdy: Únor 13, 2020 »

Dobrý večer. Stroj byl zřejmě prodán z obchodního majetku, takže to bude příjem podle § 7 ZDP. Výdajem u příjmu podle § 7 bude poloviční odpis roku 2019 a zůstatková cena (nebo odpis neuplatníte, o to vyšší bude zůstatková cena).

Podle § 10 se zdaňuje prodej majetku vyřazeného z OM. Výdajem je zůstatková cena majetku. Do výdajů podle § 7 lze dát poloviční odpis, zůstatkovou cenu uplatníte v § 10 (nebo neuplatníte poloviční odpis, o to vyšší bude zůstatková cena).

Při vyřazení majetku do osobního užívání se ale odvádí DPH a základem daně je cena obvyklá. Následný prodej už je pak bez DPH.

Napadá mě trošku krkolomná konstrukce. Z hlediska daně z příjmů vyřadit stroj z OM třeba v lednu 2019 a příjem z prodeje zdanit podle § 10, aby podnikatel nemusel odvádět SP a ZP. Pokud bobka nadále používal k uskutečňování ekonomických činností (zřejmě ano), tak z pohledu DPH stroj zůstal v OM a prodej je s DPH. Základem je prodejní cena, takže odvádí DPH podle vystavené faktury. Myslím, že by se to dalo ukecat.

IP zaznamenána

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 113
Re:Prodej stavebního stroje
« Odpověď #2 kdy: Únor 16, 2020 »

Dobrý den, děkuji za Vaší odpověď. Nakonec jsem si  uvědomila, že to opravdu patří do par. 7 , když to bylo v OM.
Daň z příjmu je stejná, jen opravdu  něco víc na OSSZ. Ale už si  to nebudu komplikovat.
Děkuji a pěkný den.
IP zaznamenána
Stran: [1]