Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: placení sociálního a zdravotního  (Přečteno 1538 krát)

Radimm

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
placení sociálního a zdravotního
« kdy: Červen 19, 2009 »

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat. Jak to bude potom při podávámí přehledu pro zdravotní a sociální, když:

Od ledna do března 2009 - zaměstnán, závislá činnost už od roku 2007
Od dubna do června 2009 - na úřadu práce
Od července do září 2009 - dohoda o pracovní činnosti
Od října do konce roku  - podnikání hlavní činnost


Do přehledů OSVČ vlastně píšu jen vše co se týka podnikání, takže ta dohoda o pracovní činnosti je jako závislá činnost?


Kdybych si od srpna udělal další ŽL na jiné podnikání, ale chtěl bych, aby to bylo jen jako vědlejší činnost. Tak pro tento rok si u toho zaměstnavatele, co jsem u něho dělal minulej rok vystavím potvrzení, že můj příjem dosahoval alespoň 96000 kč za rok. Je to tak???? A pak nebudu muset platit na toto podnikání zálohy na zdravotním a sociálním.

Jak to ale bude pak pro další rok 2010, když budu chtít mít dále jedno podnikání jako vedleší??? Když jsem tam byl chvilku na pracáku a pak na dohodu. Bude se mi dále počítat jako vedlejší??

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
placení sociálního a zdravotního
« Odpověď #1 kdy: Červen 22, 2009 »

Do přehledů pro ZP a SP uvádíte jen příjmy a výdaje, které se ýkají vaší samostatné výdělečné činnosti. Dohoda o pracovní činnosti je závislá činnost (zaměstnání), takže příjmy za DoPČ do přehledů nebudete uvádět, pojistné odvede zaměstnavatel.
Potvrzení o příjmu ve výši 96 tis. Kč už se nevyžaduje, uvedené podmínky platily naposledy pro rok 2008. Vaše činnost bude považována za vedlejší v případě, že budete mít zaměstnání, které zakládá vaši účast na nemocenském pojištění. Tuto podmínku splníte i při uzavřené DoPČ, ale musíte mít sjednán započitatelný příjem, nebo dosáhnete příjmu alespoň ve výši 2.000,- Kč měsíčně. Pozor, od roku 2009 už se zase posuzují jednotlivé měsíce. Takže v měsících, ve kterých nebudete splňovat podmínky vedlejší činnosti, budete považován za OSVČ hlavní.
IP zaznamenána
Stran: [1]