Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: kontrolní hlášení - příjemce plnění nad 10 tis. v ČR nemá DIČ  (Přečteno 1500 krát)

Tomáš

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6

Dobrý den,

jsem plátce DPH. Poskytl jsem službu českému odběrateli, který nemá DIČ (nová firma, registrace ještě nebyla dokončena - podotýkám, že bez problémů zaplatili). Hodnota plnění vč. DPH přesáhla 10.000 Kč.

Do jaké části mám toto plnění zapsat do kontrolního hlášení?

Četl jsem na hlavním webu http://jakpodnikat.cz/formular-kontrolni-hlaseni.php i jinde, že se to má psát do části A.5, ale mám trochu pochybnosti, protože MF hovoří trochu nejasně (bez DIČ jsou tam zmíněny jen zahraniční osoby + další varianty, které se mého případu netýkají - částka je nad 10 tisíc, doklad jsem byl povinnen vystavit...). Až poznámka na konci \"jedná se o všechna plnění nebo přijaté úplaty s povinností přiznat daň podle § 108 odst. 1 písm. a), která se neuvádí do části A.4. kontrolního hlášení, vč. dalších výše jmenovaných\" jako kdyby říkala, že předchozí podmínky nejsou kompletním výčtem.

Mám tedy uvést plnění do části A.5?

Děkuji za rady.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Na str. 15 je uvedeno, že pokud odběratel nesdělí své DIČ, má se za to, že vystupuje jako fyzická osoba nepovinná k dani. Plnění pro FO nepovinnou k dani uvádíte v oddílu A.5. bez ohledu na hodnotu plnění.

Pokud má odběratel přidělené DIČ podle § 130 daňového řádu (určitě už bude registrovaný, minimálně k dani z příjmů), tak byste měl uvést toto DIČ, i když zatím není plátcem DPH.  U právnické osoby zjistíte DIČ celkem snadno, bude ve tvaru: CZ+IČO. IČO firmy najdete ve veřejném registru, např. v ARESu, v živnostenském rejstříku, nebo v obchodním rejstříku.
IP zaznamenána

Tomáš

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6

Aha, děkuji, nenapadlo mě pátrat po pokynech k části A.5 u části A.4. :)

Co se týká DIČ - takže když má ta firma (je to akciová společnost) IČO, mohu bez problémů předpokládat, že má souběžně i DIČ? (Firma jako taková vznikla 27. 11. 2014, 6. 11. 2015 došlo ke změně majitele.)

Jde mi hlavně o to, abych to napsal do správné kolonky (A.4 nebo A.5) - pokud by se DIČ ukázalo jako neplatné/neexistující, abych hned nemusel řešit opravu KH.

Díky.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Pokud má a.s. IČO, tak lze bez problémů předpokládat, že má souběžně i DIČ. Ono je celkem jedno, do které kolonky to zapíšete:-)

V kolonce A.4. neprobíhá kontrola platnosti DIČ, takže nebudete muset řešit žádnou opravu. Zatím nejsou plátci, neuplatní si tedy nárok na odpočet. Vaše plnění se nebude nikde párovat a zůstane bez povšimnutí.

V kolonce A.5. se faktura ztratí mezi ostatními, takže nebudete muset řešit vůbec nic. Při zařazení do součtové kolonky A.5. by mohl nastat problém jedině v případě, že by se museli z nějakého důvodu registrovat se zpětnou platností a uplatnili by si z vašeho dokladu nárok na odpočet, což zřejmě nehrozí.
IP zaznamenána
Stran: [1]