Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: příjem z pronájmu  (Přečteno 1998 krát)

Jana866

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
příjem z pronájmu
« kdy: Březen 31, 2015 »

za rok 2013 jsem uplatňovala v DP příjmy z pronájmu - skutečné výdaje + odpisy. Jsem závislá činnost i OSVČ. Je možné za rok 2014, aby uplatňoval příjmy z pronájmu manžel, který je pouze závislá činnost. Jedná se mi, že by mohl použít paušál na auto bez zaplacení silniční daně.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
příjem z pronájmu
« Odpověď #1 kdy: Březen 31, 2015 »

Pokud je pronajímaná věc součástí společného jmění manželů, tak může přiznávat příjmy z pronájmu manžel.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
příjem z pronájmu
« Odpověď #2 kdy: Březen 21, 2016 »

Dobrý den, paní Zdenko, zajímal by mě Váš názor :

Manželka OSVČ rozděluje Př a Vý na spolupracujícího manžela - důchodce, výdaje PAUŠÁLEM. Za rok 2015 Příjmy z pronájmu dle §9 ve SJM, výdaje SKUTEČNÉ. K příjmům dle §7 ZDP používají auto.

Může se na toto STEJNÉ auto uplatnit paušál na dopravu k příjmům dle §9 ZDP, když k příjmům dle §7 ZDP jsou výdaje paušálem?

Moc děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
příjem z pronájmu
« Odpověď #3 kdy: Březen 21, 2016 »

Dobrý večer, paní Jaromíro. Pokud auto používá častěji k dosahování příjmů z pronájmu, než k dosahování příjmů z podnikání, tak bych uplatnila paušální výdaj na dopravu k příjmům podle § 9 ZDP.

Kopíruji z výkladu daňového poradce Ing. Běhounka:
http://www.ucetnikavarna.cz/archiv/dokument/doc-d9669v12543-pausalni-vydaj-na-dopravu-4-cast/
Pokud fyzická osoba používá vozidlo jak k příjmům z podnikání, tak k příjmům z pronájmu, uplatní za konkrétní vozidlo paušální výdaj na dopravu pochopitelně pouze jednou, ale konkrétní způsob záleží na rozhodnutí poplatníka, např.:
paušální výdaj na dopravu bude uplatněn celý jako výdaj podle § 7 ZDP (převažuje-li použití pro účely podnikání),
paušální výdaj na dopravu bude uplatněn celý jako výdaj podle § 9 ZDP (převažuje-li použití pro účely pronájmu),
paušální výdaj na dopravu se rozdělí jako výdaj podle § 7 i podle § 9 ZDP podle odhadnutého využívání pro jednotlivé účely.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
příjem z pronájmu
« Odpověď #4 kdy: Březen 22, 2016 »

Zdeni, děkuji  a pěkný den !
IP zaznamenána
Stran: [1]