Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Identifikovaná osoba - povinná registrace k DPH překročením obratu  (Přečteno 1216 krát)

Bitr

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Dobrý den,

jsem identifikovaná osoba, fakturuji posledních 12 měsíců pouze do zahraničí.
Vztahuje se povinná registrace k DPH překročením obratu (s místem plnění v tuzemsku dle zákona) také na mě?

Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Záleží na tom, co a komu fakturujete. Plnění, která uvádíte do souhrnného hlášení, se do obratu pro povinnou registraci nezahrnují.
IP zaznamenána

Bitr

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Fakturuji za služby do zahraničí a to firmě, která je v zahraničí plátce DPH.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Pokud poskytujete služby s místem plnění podle § 9odst. 1 zákona o DPH (podle sídla odběratele), tak se do obratu nepočítají.
Pokud se jedná o služby s místem plnění v tuzemsku (například podle § 10, § 10b, § 10c zákona o DPH), tak se do obratu počítají.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 579
    • http://www.jakpodnikat.cz

Co patří do obratu viz Povinná registrace plátce DPH překročením obratu http://jakpodnikat.cz/obrat-registrace-platce-dph.php
IP zaznamenána

Bitr

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Poskytuji služby IT (živnostenská živnost volná - zpracování dat, poradnestvní v oblasti IT atd. ) zahraniční firmě, která je plátcem DPH v zahraničí.
Pokud jsem se již minulý rok ale stal Identifikovanou osobou na základě § 9 odstavce 1 - dle http://www.jakpodnikat.cz/identifikovana-osoba-k-dph.php), poté by se obrat z plnění identifikované osoby neměl počítat.
Je to tak? V této oblasti si nejsem úplně jistý ani po přečtění zákona od DPH. Zejména ohledně místa plnění.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Pokud poskytujete IT služby firmám (tj. osobám povinným k dani), tak je místo plnění v zemích, ve kterých mají tyto firmy sídla. Poskytnutá plnění se nezapočítávají do obratu pro registraci plátce DPH v tuzemsku.
IP zaznamenána

Bitr

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

OK. Děkuji za vysvětlení.
IP zaznamenána

Bitr

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Tak dle vyjádření Finančního úřadu se také služby do zahraničí (s místem plnění v zahraničí jako identifikovaná osoba) počítají do obratu pro registraci plátce DPH v tuzemsku.
Další vysvětlení ale už nikdo nedokázal podat. Přišlo mi, že v tom nemají jasno a trošku tápou.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

§ 4a zákona o DPH: Obrat
(1) Obratem se pro účely tohoto zákona rozumí souhrn úplat bez daně, včetně dotace k ceně, které osobě povinné k dani náleží za uskutečněná plnění, kterými jsou dodání zboží a poskytnutí služby, S MÍSTEM PLNĚNÍ V TUZEMSKU, jde-li o úplaty za ..
IP zaznamenána
Stran: [1]