Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Kontrolni hlaseni DPH a nutnost DS  (Přečteno 915 krát)

j4nn

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Kontrolni hlaseni DPH a nutnost DS
« kdy: Leden 14, 2016 »

Dobrý den,

rád bych se zeptal ohledně kontrolního hlášení DPH, kde je nutné v kontaktních informacích vyplnit buď E-mail nebo ID datové schránky, zda při zvolení emailu, bude tento použit pouze pro účely doručování písemností vydaných správcem daně souvisejících _pouze_ s kontrolním hlášením nebo je možné, že tento email bude použit k doručování i jiných zpráv s kontrolním hlášením vůbec nesouvisejících?

Zatím jsem se bránil zřízení datové schránky, protože dávám přednost papírovým dokumentům a to z důvodu jednoduché archivace - není nic jednodužšího než si při podání přiznání k DPH na papíře nechat na podatelně potvrdit kopii a mít tak kvalitní doklad o jeho podání.
Tisk ověřených dokumentů z DS na CzechPointu za 30Kč za stránku nepovažuji za řešení problému archivace elektronických dokumentů z DS.

S tímto souvisí i druhá část mého dotazu - předpokládám správně, že tento postup podání přiznání k DPH půjde provozovat i v roce 2016 s tím, že místo ručního vyplnění papírového formuláře budu muset použít \"daňový portál\" a vyplnit elektronický EPO2 formulář, odeslat ho bez datové schránky a bez elektronického podpisu, vytisknout jeho úplný opis, který mi na podatelně stejně jako dříve orazítkují?
Obdobně i případ kontrolního hlášení?

Jde mi o to, že pro splnění zákona je nutné archivovat vše kolem DPH po dobu 10 let, což v případě elektronických formulářů nebude předpokládám vůbec jednoduché.
Pokud se nepletu, datová schránka neumožňuje dlouhodobou archivaci včetně automatického prodlužování platnosti časových razítek (a pokud ano, určitě ne zdarma).
A vlastní řešení v podobě elektronického podpisu a časových razítek, které je nutné pravidelně obnovovat na každém dokumentu se mi zdá příliž komplikované.

Uvedení emailu v kontrolním hlášení asi není ideální, vzhledem k zákonu, kde finanční správa považuje email za doručený hned při odeslání, proto mě zajímá, zda se toto bude týkat pouze zpráv souvisejících s KH nebo se email stane fakticky suplementem DS s okamžitou fikcí doručení?

Jsem drobný živnostník, daňovou evidenci si vedu v tabulkovém kalkulátoru a vše kolem daní a odvodů jsem si doposud dělal ručně sám - bohužel z povahy živnosti musím být plátce DPH a tak teď nevím jak efektivně pokračovat s nástupem KH, které lze podat jen elektronicky, takže uvítám i případné nápady, jak toto jednoduše řešit (komplexní softwary na windows platformě za nemalé peníze umožňující archivaci elektronických dokumentů s dokupováním časových razítek pro obnovu platnosti archivovaných dokumentů neuvažuji).

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
Kontrolni hlaseni DPH a nutnost DS
« Odpověď #1 kdy: Leden 14, 2016 »

Dobrý den, email, uvedený do KH, by dle mého názoru měl sloužit \"jen\" pro případnou výzvu ke KH, ale neuvádíte snad svoji emailovou adresu i na jiná přiznání pro FU? DPH, silniční daň?

Poslední přiznání za rok 2015 (čtvrtletní či měsíční) už opravdu, pokud nemáte zřízenu onu DS, musíte podat elektronicky, po odeslání z EPO se Vám vygeneruje tvz E-tiskopis, POTVRZENÍ a to musíte podepsat a do 5 dnů odnést na příslušný FU, tím bude teprve DPH podáno, tzn na FU nemusíte nést vytištěný opis přiznání DPH, na to Vám razítko nedají, razítko dostanete na to POTVRZENÍ, a to si můžete pro svoji archivaci přiložit k opisu DPH a uschovat.

Řešení ke KH? Asi si zakoupit účetní program, nebo si hledat účetní. Třeba Vám někdo poradí líp, píši jen svůj pohled...
IP zaznamenána

j4nn

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Kontrolni hlaseni DPH a nutnost DS
« Odpověď #2 kdy: Leden 14, 2016 »

Uvádět email nebylo doposud nikde povinné, takže jsem ho neuváděl. U kontrolního hlášení už je to povinnost, pokud se neuvede datová schránka.
Bohužel jakákoliv z těchto dvou variant je špatná.
IP zaznamenána
Stran: [1]