Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Prodej automobilu v majetku firmy  (Přečteno 1973 krát)

olfincar

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 45
Prodej automobilu v majetku firmy
« kdy: Listopad 19, 2015 »

Dobrý den v roce 2011 zakoupeno vozidlo do majetku firmy bez DPH. V roce 2013 jsem se stal plátcem DPH. Nyní chci vozidlo z majetku firmy prodat. Musím vystavit  na prodej fakturu s 21% DPH? A kolik si mohu za letošní rok odečít za odpis odepsáno v roce 2011, 2012 neuplatněn odpis , odpis v roce 2013, 2014 a pro letošní rok zbývá 20600 Kč. Mohu letos uplatnit pouze 1/2 odpis tedy 10 300.-- Kč?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej automobilu v majetku firmy
« Odpověď #1 kdy: Listopad 19, 2015 »

Auto osobní, nebo nákladní? Pokud osobní, tak kdy byla první registrace, před 1.4.2009?
IP zaznamenána

olfincar

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 45
Prodej automobilu v majetku firmy
« Odpověď #2 kdy: Listopad 20, 2015 »

Jedná se o osobní automobil, registrace byla v roce 2011 bylo to pořízení nového automobilu. V té době jsem nebyl ještě plátce daně. Stal jsem se jím až od roku 2013. Nyní  uvažuji o novém autu a tak nevím, jak účetně správně pořešit prodej tohoto automobilu nakoupeného bez DPH. V autosalonu mi nabízejí na protiúčet koupi nového. To by prýý bylo na faktuře uvedeno nové a zároveň by odečetli staré. Tak by se ale do majetku nového brala celá hodnota nového vozu nebo ponížená o staré?

Děkuji za vysvětlení, jak tedy postupovat.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej automobilu v majetku firmy
« Odpověď #3 kdy: Listopad 23, 2015 »

Na prodej automobilu vystavte fakturu s 21% DPH.
Letos si můžete uplatnit 50% ročního odpisu, platného pro 4. rok odpisování. Neuplatňovala bych žádný odpis, vždyť si můžete uplatnit celou zůstatkovou cenu auta jako daňový výdaj.
Do majetku se bude brát celá hodnota nového vozu.
IP zaznamenána

olfincar

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 45
Prodej automobilu v majetku firmy
« Odpověď #4 kdy: Listopad 25, 2015 »

Dobrý den, ale v autoservisu mi tvrdí, že budu prodávat bez DPH dle ustanovení, nabyl jsem bez odpočtu tak bez odpočtu prodám(viz režim zvláštní režim pro prodej použitého zboží §90 zák. č. 235/2004 Sb.). A teď jsem to nepochopil, jak mám uplatnit celou zůstatkovou cenu auta jako daňový výdaj - vždyť mi to do nákladů vstupuje pouze odpisy a ten dám jen 1/2. Jak jste to tedy  myslela a jak to fakticky provést?

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej automobilu v majetku firmy
« Odpověď #5 kdy: Listopad 25, 2015 »

Zvláštní režim používají obchodníci s použitým zbožím, to asi nejste, že? Prodejem auta jste uskutečnil zdanitelné plnění, které není osvobozeno od daně, a měl byste tedy odvést daň. U fyzické osoby je ještě jedna možnost a to, že auto vyřadí z OM do osobního užívání. Jestliže si při pořízení majetku neuplatnila daň na vstupu, tak při vyřazení nemusí odvádět na výstupu. Auto pak prodává mimo své ekonomické činnosti bez DPH. Jestliže auto prodá v době kratší než 5 let od vyřazení z OMN, tak přiznává příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů. I v tomto případě může uplatnit zůstatkovou cenu jako výdaj.

Prodej auta z obchodního majetku: podle ustanovení § 24 odst. 2 písm. a) a b) jsou daňovými výdaji odpisy hmotného majetku a zůstatková cena hmotného majetku u prodaného HM, který lze podle tohoto zákona odpisovat.
Buď dáte do nákladů 1/2 ročního odpisu + zůstatkovou cenu, nebo neuplatníte žádný odpis a uplatníte jen zůstatkovou cenu. O neuplatněnou část odpisu bude vyšší zůstatková cena, finančně to vyjde nastejno. Fakticky to můžete provést stejným způsobem, jakým uplatňujete odpisy. Někdo eviduje jako nepeněžní výdaj v rámci uzávěrkových operací. Někdo uplatňuje odpisy až v příloze č. 1 daňového přiznání, kdy je uvádí do tabulky E jako úpravu základu daně.
IP zaznamenána
Stran: [1]