Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Je nutne pozastaveni zivnostenskeho listu??  (Přečteno 2281 krát)

PavelTt

  • Host
Je nutne pozastaveni zivnostenskeho listu??
« kdy: Září 11, 2008 »

Dobry den.

Po VS jsem si, spis tak do zalohy, nechal vydat zivnostensky list pro obor IT. Vznikla mi uz timto samotnym krokem zivnost? Nikdy jsem jej nevyuzil, dal jsem studoval. Pak jsem se stal zamestnancem jedne firmy ve stejnem oboru a zivnostensky list neresil. Je to v poradku nebo jsem nekde veden jako zivnostnik, ktery by mel podavat nejaka danova priznani atp. V takovem pripade bych samozrejme mel zajem o nejake pozastaveni ci zruseni zivnosti. Mam neco udelat a pokud ano, tak co?

Predem dekuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Je nutne pozastaveni zivnostenskeho listu??
« Odpověď #1 kdy: Září 12, 2008 »

Pokud jste ŽL nezrušil, tak jste veden v živnostenském rejstříku. Zkuste se v evidenci najít: http://www.rzp.cz/

Jenom proto, že máte živnostenský list, nemusíte podávat daňová přiznání, ani přehledy pojišťovnám. Ale zaměstnavateli by mohlo vadit, že podnikáte ve stejném oboru činnosti (on nepozná, zda skutečně podnikáte, či nikoliv), pokud budete mít v živnostenském rejstříku aktivní registraci. Živnostenský list můžete buď úplně zrušit (vyřiďte raději osobně na ŽÚ), nebo můžete svému ŽÚ pouze napsat, že podle § 31, odst. 11 živnostenského zákona oznamujete přerušení provozování živnosti.
IP zaznamenána

Zuzana

  • Host
Je nutne pozastaveni zivnostenskeho listu??
« Odpověď #2 kdy: Říjen 31, 2008 »

Dobrý den, mám podobný dotaz. Cca před 8 lety jsem si založila živnostenský list. Podnikat jsem, ale nidky nezačala, živnost jsem na 2 roky přerusila. Takže teď jsem opět jakoby aktivní. Mezitím jsem se vdala, ale jaksi jsem opoměla oznámit změnu příjmení. Zajímá mne zda opravdu nemusím podávat daňové přiznání, když mám ŽL, ale živnost neprovozuji. A zda mne čeká nějaká sankce za nenahlášení změny jména.Děkuji Zuzana Špringerová
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Je nutne pozastaveni zivnostenskeho listu??
« Odpověď #3 kdy: Listopad 02, 2008 »

Povinnost podávat daňové přiznání není vázána na živnostenské oprávnění, nýbrž na příjmy, kterých jste ve zdaňovacím období dosáhla - upravuje § 38g zákona o daních z příjmů. Pokud jste v uplynulých letech neměla příjmy, které je nutno přiznat, pak jste ani neměla povinnost podávat daňové přiznání.  Sankcí za neoznámení změny příjmení bych se neobávala.
IP zaznamenána
Stran: [1]