Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: pronájem a paušál  (Přečteno 2918 krát)

fary

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
pronájem a paušál
« kdy: Leden 28, 2012 »

Dobrý den.
Vážená paní Zdenko , přeji Vám dobrý den a  velmi Vás prosím o radu u níže uvedeného problému. Pokud už jste na podobný problém odpovídala velmi se omlouvám, přehlédl jsem tuto odpověď.

Jsem důchodce, mám živnostenský list, vedu účetnictví OSVČ.

Od této osoby mám pronajatý automobil, který má v obchodním majetku a je zaplacena silniční daň, za 1500 Kč/měsíc, mohu si uplatnit paušální výdaje ve výši 12x 5 000 a vlastník automobilu ve výši 12x4000 Kč.

Předem Vám děkuji za odpověď.
S pozdravem                                                                                Fary
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
pronájem a paušál
« Odpověď #1 kdy: Leden 28, 2012 »

Dobré odpoledne, pane Farry. To byste ty paušály pořádně nafoukli:-) Paušál se vztahuje k autu, nikoliv k poplatníkovi, na jedno auto nemůžete uplatnit celkový paušál 9.000,- Kč za měsíc.

Pokud budete najatý automobil využívat výhradně k podnikání, tak si můžete uplatnit nekrácený paušální výdaj na dopravu ve výši 5.000,- Kč měsíčně. Pokud bysta auto použil i k soukromým účelům, tak uplatníte krácený paušální výdaj ve výši 4.000,- Kč měsíčně. Je možné uplatňovat v některých měsících plný paušál a v některých měsících (pokud jste v tomto měsíci auto alespoň jednou použil pro soukromé účely) krácený paušál.

Pronajímatel nemůže uplatnit paušální výdaj na dopravu podle § 24/2/zt) zákona o daních z příjmů, neboť přenechal auto k užívání jiné osobě a to se podle zákona nesmí.
IP zaznamenána

fary

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
pronájem a paušál
« Odpověď #2 kdy: Leden 29, 2012 »

Vážená paní Zdenko, děkuji za brzkou odpověď a omlouvám se, že nemám ani základní znalosti
Jsem si vědom toho, že nemáte čas odpovídat pouze mně, ale přesto Vás velmi prosím ještě o jednu odpověď, která s předešlým dotazem souvisí, ale z jiného pohledu.

Má dcera pronajímá svůj dům, vykazuje skutečné náklady na pronájem, vede podvojné účetnictví.

Dcera je svobodná, trvalé bydliště má na adrese rodičů, kde máme vlastní auto, může tyto náklady uplatnit na toto auto ?, nikdo jiný je neuplatňuje. / Silniční daň nemáme zaplacenou, ale pronájem prý není podnikání, nemá ani živnostenský list./
Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem                                                                       Fary
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
pronájem a paušál
« Odpověď #3 kdy: Leden 29, 2012 »

Předpokládám, že vlastníky auta jsou rodiče. Pokud by dcera měla auto bezplatně vypůjčené, tak může uplatnit pouze náhradu za spotřebované pohonné hmoty. Paušální výdaj na dopravu nelze použít.

Pokud by měla auto v nájmu (platila vlastníkovi auta nájemné), pak by si v nákladech uplatnila nájemné a další výdaje, ke kterým se podle nájemní smlouvy zavázala. Výdaje za spotřebované PHM a parkovné uplatní buď v prokázané výši, nebo může využít paušálního výdaje na dopravu. Vlastník auta by ale musel přiznávat příjem z pronájmu.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
pronájem a paušál
« Odpověď #4 kdy: Listopad 11, 2015 »

Dobrý den, sro má pronajato auto od OSVČ, předpokládám, že si sro může uplatnit náklady na PHM paušálem, že ano? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
pronájem a paušál
« Odpověď #5 kdy: Listopad 11, 2015 »

Dobrý den. Pokud s.r.o. nepřenechá pronajaté auto jiné osobě, například svému zaměstnanci (jednateli, společníkovi) k osobnímu užívání, tak může uplatnit paušální výdaj na dopravu.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
pronájem a paušál
« Odpověď #6 kdy: Listopad 12, 2015 »

Dobrý den, děkuji za ujištění, J.
IP zaznamenána
Stran: [1]